Radio Hawana Kuba | Szczepionki: Badania kliniczne, rygoryzm, czas i precyzja dla zdrowia

Kubańskie szczepionki przeciwko wirusowi covid

Szczepionka została ogłoszona w 2021 roku, ale zanim zostanie zatwierdzona, produkty te przechodzą badania kliniczne, które nadają tempo badaniom, procesom, które dzisiaj świętują ich globalny dzień.

Nadejście epidemii Covid-19 w 2020 roku zatrzymało wiele wydarzeń, ale uprościło i zmieniło czasy tych badań, które dyrektor Instytutu Szczepionek Finlay na Kubie, Vicente Ferrez, powiedział w wywiadzie dla Prensa Latina do zrobienia w „czasach”. mysz”.

To właśnie ta choroba skłoniła badania z rekordową szybkością i próby leków do jej leczenia, a szczepionki, aby zapobiec jej lub uniemożliwić pacjentom osiągnięcie niebezpiecznych i krytycznych etapów, przeszły bezprecedensowe zmiany w historii.

Na samej Kubie, w odniesieniu do Covid-19, od marca 2020 r. do 20 kwietnia 2021 r. najwyższa dyrekcja zdrowia w kraju zatwierdziła 28 badań klinicznych dotyczących zapobiegania i leczenia tej choroby, z których cztery zakończyły się w 2020 r.

W ekskluzywnych oświadczeniach dla Prensa Latina, dyrektorzy Narodowego Centrum Koordynacji Badań Klinicznych (Cencec) wskazali, że na koniec 2021 r. podmiot uczestniczył w 130 badaniach klinicznych w kraju, w dowolnej z ich faz.

Z tej liczby 43 dotyczyło leczenia raka, a 42 dotyczyło Covid-19, od szczepionek po innowacyjne leki, takie jak Nimotizumab, Jusvinza, Biomodulin T i Hyperimmune Gamma.

Rozmawiając z zastępcą dyrektora ds. badań klinicznych Cencec, mgr Maite Amoroto, powiedział, że podmiot planuje przeprowadzić kolejne 62 krajowe i międzynarodowe badania kliniczne do 2022 roku.

Kuba wyprodukowała trzy własne zatwierdzone szczepionki do użycia w sytuacjach awaryjnych przeciwko Covid-19 (Soberana 02, Soberana Plus i Abdala), a dwie szczepionki są w trakcie opracowywania (Soberana 02 i Mambisa), najnowsza z 11 szczepionek na świecie zaprojektowanych z użyciem form aplikacji donosowej.

W rzeczywistości Abdullah jako pierwszy uzyskał taką zgodę w Ameryce Łacińskiej.

Chociaż ponad 89 procent wszystkich Kubańczyków ma już pełny harmonogram szczepień, a prawie siedem milionów ma również dawkę przypominającą przeciwko Covid-19, karaibski kraj nie wstrzymuje eksperymentów w tej branży. Naukowcy zajmujący się działaniami przeciwepidemicznymi przedstawili niedawno projekt nowych badań klinicznych i innych procedur, które są obecnie oceniane w ramach strategii szczepień.

Jest to badanie o nazwie Pequeñuelo, które ma być fazą I/II, a jego promotorem jest Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (CIGB) ze szczepionką Abdullaha, a zostanie ono przeprowadzone w Hawanie u niemowląt w wieku od 6 do 11 lat. miesięcy, w celu oceny bezpieczeństwa i odporności tej szczepionki.

Drugim proponowanym testem dla Centrum Kontroli Państwowej Leków, Sprzętu i Wyrobów Medycznych (Cecmed), organu regulacyjnego kraju karaibskiego, jest suwerenne Chiquitines odpowiedzialne za Instytut Szczepionek Finlay i odbędzie się w stolicy Kuby oraz w Cienfuegos.

Szef regionalnego programu szczepień dla centralnej prowincji Cienfuegos zauważył, że wszystko zostało zorganizowane i że szczepionki są w każdej z poliklinik i że przedmiotem tych prób będzie 114 434 dzieci poniżej drugiego roku życia.

Badanie kliniczne to metodologia badawcza przeprowadzana z udziałem ludzi jako wolontariuszy w celu oceny wpływu interwencji leków, sprzętu medycznego lub urządzeń na konkretny problem zdrowotny.

Osiąga się to po zakończeniu badań przedklinicznych (farmakologicznych i toksykologicznych) na komórkach, a następnie na zwierzętach laboratoryjnych, dotyczących formułowania i stabilności produktu farmaceutycznego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Co roku 20 maja, od 2005 roku, naukowcy na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych, którego celem jest uświadomienie opinii publicznej, na czym polega praca naukowa stojąca za szczepionką lub lekiem na konkretną chorobę.

Historia obchodzi pierwsze w historii badanie kliniczne przeprowadzone przez szkockiego lekarza Jamesa Linda w 1747 roku, które położyło podwaliny pod badania kliniczne, próbując zidentyfikować brak witaminy C jako przyczynę szkorbutu, który dotknął marynarzy armii brytyjskiej. (wzięte z PL)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *