Radio Hawana Kuba | W Chile rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich

Radio Hawana Kuba |  W Chile rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich

Obraz ilustracyjny zaczerpnięty z Archiwum / RHC

HAWANA, 19 grudnia (RHC) Chilijczycy udają się w niedzielę do urn, aby wybrać nowego prezydenta swojego kraju na kadencję 2022-2026 w drugiej turze wyborów.

Lokale wyborcze są otwarte o 08:00 czasu lokalnego (11:00 GMT) i będą działać do 18:00 czasu lokalnego (21:00 GMT).

Według Służby Wyborczej (Servell) ponad 15 000 000 obywateli jest uprawnionych do głosowania, z czego 14 959 945 może to zrobić na terenie kraju, a 71 018 za granicą.

Chilijczycy muszą wybrać następcę urzędującego prezydenta Sebastiana Pinery spośród kandydatów José Antonio Caste z Partii Republikańskiej i Gabriela Borka z Amplio Front.

Obaj zajęli pierwsze miejsce w pierwszej turze, która odbyła się 21 listopada.

W sondażach w grę wchodzą dwa projekty z diametralnie przeciwnego kraju.

Druga tura toczy się w kontekście kryzysu społecznego, pogłębionego po wybuchu pandemii Covid-19 iw trakcie prac nad nową konstytucją.

Kasta jest zwolennikiem modelu neoliberalnego, który pojawił się od czasów dyktatury Augusto Pinocheta (1974-1990), i opowiada się za silną ręką przeciwko imigracji i przemocy.

Ze swojej strony Borek aspiruje do podobnego do europejskiego państwa opiekuńczego, wskazując na ochronę praw feministycznych i ekologicznych. (fontanna: TeleSur)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.