Radio Hawana Kuba | Wszedł w życie zakaz dostaw rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

Radio Hawana Kuba |  Wszedł w życie zakaz dostaw rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

Zagłębie Kuźnieckie w Rosji. Bernard Bisson / Gettyimages.ru

BRUKSELA, 10 sierpnia (RHC) – Unia Europejska wstrzyma od środy import rosyjskiego węgla w ramach piątego pakietu sankcji nałożonych w wyniku operacji specjalnej Rosji na Ukrainie.

10 sierpnia zakończył się okres przejściowy, w którym zezwolono na zakup rosyjskiego węgla w ramach kontraktów podpisanych przed 9 kwietnia. Komisja Europejska szacuje, że zakaz wpłynie na 25% całkowitego eksportu węgla z Rosji o wartości 8 mld euro rocznie.

Według RBC, powołując się na dane rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, eksport rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej w 2021 r. wyniósł 48,75 mln ton (22,6% całości eksportu). Zdecydowana większość węgla energetycznego, który jest wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej, wyniosła 45,3 mln ton. Do produkcji stali potrzebne było kolejne 3,45 miliona ton koksu.

Według gazety po ogłoszeniu Unii Europejskiej największymi nabywcami rosyjskiego węgla stały się Indie i Turcja.

Przez długi czas głównymi dostawcami węgla do Europy były Stany Zjednoczone, Australia, Kolumbia i RPA. Teraz, biorąc pod uwagę wzrost cen w UE, wszyscy starzy dostawcy powrócą na ten rynek. (Źródło / RT)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.