Rafael Łoszewski, polski miłośnik muzyki ekwadorskiej | Kultura | rozrywka

Rafael Łoszewski, polski miłośnik muzyki ekwadorskiej |  Kultura |  rozrywka

Jego ciągłe wizyty w tym mieście, czy to na koncertach, czy na warsztatach, zrodziły u polskiego muzyka Rafała Łoszczewskiego pomysł stworzenia przestrzeni, która zapewniłaby młodym graczom możliwość pokazania swoich talentów, a tym samym zdobycia uznania.

„Guayaquil ma wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy chcą się wyeksponować, a to jest sposób, aby dać im trochę motywacji” – mówi wielokrotnie nagradzany pianista z dwudziestoletnim doświadczeniem muzycznym, odnosząc się do tego, co skłoniło go do stworzenia albumu Frederic’s zespół. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Chopina.

Tak narodził się ten odbywający się co dwa lata konkurs. Dziś rozpoczyna się jego druga edycja. Zbierze się 18 muzyków z różnych miast Ekwadoru.

Losczewski zauważa, że ​​konkurs był wspólnym przedsięwzięciem kilku instytucji, m.in. Konsulatu RP w tym mieście.

Według Łoszczewskiego, który jest także przewodniczącym jury konkursu, jego zamierzeniem jest pokazanie światu dziedzictwa pozostawionego przez kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina, a nie inaczej niż poprzez ręce i twórczość młodych krajowych muzyków.

„Nas jako jury interesuje wykonanie dzieła, ale także część osobista, jaką muzyk wnosi w dzieło Chopina” – mówi muzyk, który wraz z chilijskim Grekiem Alexandrosem Gossakosem stanie przed trudną decyzją podjęcia wybór. Zwycięzcy konkursu.

Konkurs ten jest podzielony na kilka sposobów. Jedna skupia się na Kategorii 1 (skierowanej do pianistów do 15 roku życia), a druga to Kategoria 2 (do 22 lat).

Dziś od godz. 12:30 bierze udział w Kategorii 1. W konkursie bierze udział 12 muzyków, którzy w ciągu 15 minut wykonają cały utwór Chopina.

Od jutra do środy (12:30) rywalizować będzie 6 pianistów drugiej kategorii, którzy pierwszego dnia wykonają utwory z okresu klasycznego, a drugiego dnia utwory Chopina.

Zwycięzców uhonorujemy w czwartek o 18:30, po czym odbędzie się koncert. Oprócz uznania finansowego wybrani wybiorą się do Polski na kurs gry na fortepianie.

Wszystkie te zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w Sali Eksperymentalnej Centrum Sztuki (4,5 km od drogi do Dole). (Siema)

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *