Ramaphosa ubiega się o reelekcję na przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego w RPA

Ramaphosa ubiega się o reelekcję na przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego w RPA

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

JOHANNESBURG (AFP) – Partia rządząca RPA, Afrykański Kongres Narodowy, głosowała w niedzielę, aby wybrać swojego nowego przywódcę, a urzędujący prezydent kraju, Cyril Ramaphosa, ma być faworytem, ​​chociaż jego rywal Zweli Mkize depcze mu po piętach. .

Na spotkaniu w Johannesburgu obecny przywódca ANC Ramaphosa prawdopodobnie wygra drugą kadencję jako lider ANC, pomimo skandalu politycznego, który wybuchł po ujawnieniu, że ukrywał duże sumy pieniędzy na kanapie w jednej ze swoich luksusowych posiadłości.

Ale 70-letni Ramaphosa nadal cieszy się ogromną popularnością w RPA. We wtorek udało mu się uniknąć głosowania w parlamencie w sprawie wszczęcia procedury impeachmentu, ponieważ ANC poparła go, większość w parlamencie przez cały czas.

Nawet jego najzagorzalsi krytycy przyznają, że Ramaphosa jest na dobrej drodze, by zachować prezydenturę partii, a także drugą kadencję u steru, jeśli jego partia wygra wybory parlamentarne w 2024 roku.

„W pełni popieramy Ramaphosę na drugą kadencję. Udało mu się ograniczyć szkody w trudnym kontekście” – powiedział AFP Elton Bantam, który pochodził ze stanu Xhosa (południowy wschód).

30-letni Thami Chamani, jeden z delegatów partii zebranych w centrum kongresowym od piątku, wierzy, że Ramaphosa wygra, ale zdecydował się głosować na swojego jedynego na razie pretendenta: byłego ministra zdrowia, Zweli Mkhize, od 66 lat.

Mkhize był chwalony za zarządzanie pandemią, ale w 2021 roku popadł w złą reputację z powodu oskarżeń o korupcję i przekierowanie funduszy w ramach kontraktu na kampanię uświadamiającą covid.

Część delegatów prowincjonalnych, przekonana przez Bramaphosę, ogłosiła w sobotę po południu, że przechodzi na stronę Mkhize, budząc wątpliwości co do prawdziwego poparcia urzędującego prezydenta.

Delegaci Afrykańskiego Kongresu Narodowego, na zdjęciu 18 grudnia 2022 r. W Johannesburgu © Phil Magakoe / AFP

Negocjacje w aparacie partyjnym trwały w niedzielne popołudnie, kiedy około 4500 delegatów z całego kraju głosowało nad siedmioma najwyższymi stanowiskami ANC.

Rzecznik Paul Mabe powiedział, że listy kandydatów „mogą powodować podziały”. „Ruszamy, aby uniknąć wszelkich pomysłów na kupowanie głosów” – dodał, zauważając, że liczenie jest ręczne.

Chociaż Mabe powiedział, że wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę wieczorem, kilku delegatów, z którymi rozmawiała AFP, spodziewało się, że wyniki zostaną ogłoszone dopiero w poniedziałek rano.

Oczekuje się również, że będzie znał sylwetkę kolejnego wiceprezydenta, ponieważ tradycyjnie służy jako trampolina dla przyszłych prezydentów.

W każdym razie, w obliczu wyborów powszechnych w 2024 r., zdaniem wielu analityków, Ramaphosa pozostaje najlepszym kandydatem ANC.

Ale napięcia między różnymi frakcjami partii były widoczne na konferencji, ponieważ mnożyły się wezwania do deeskalacji.

Podczas przemówienia Ramaphosy w piątek po południu dziesiątki delegatów przerwało mu, uderzając w stoły i wykonując gest wiatraka symbolizujący potrzebę zmian.

Jego zwolennicy kontratakowali z podniesionymi palcami wskazującymi i środkowymi, domagając się drugiej kadencji dla tego, co Nelson Mandela określił jako najbardziej utalentowanego swojego pokolenia.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.