Raoul Helberg, notariusz Holokaustu

Pisarz, historyk i badacz.

Ricardo Angusso

Wbrew wszelkim przeciwnościom Raoul Helberg (1926-2007) starał się, aby świat poznał rozmiar i znaczenie, we wszystkich jego wymiarach, tego, co wydarzyło się w Europie podczas straszliwego okresu nazistowskiego.

Bez jego monumentalnego dzieła „Zagłada Żydów Europy” dziś z pewnością nie mielibyśmy tak głębokiej i naukowej wiedzy o tym, co Holokaust czy Holokaust oznaczał w historii ludzkości.

To nie przypadek, że amerykański Żyd Raoul Helberg urodził się w przednazistowskim Wiedniu i zawsze wiedział, że musi żyć zgodnie z przeznaczeniem, jakie dało mu życie: być ocalonym z Holokaustu wraz z rodzicami, którzy uciekli z Austrii tak samo jak wrak statku Europa była na swoim miejscu. punkt kulminacyjny. Jego szczęście w przeżyciu męczeństwa milionów Żydów musiało zostać opłacone poświęceniem jego niezmiennej i nieuzasadnionej misji, jeśli nie została zrealizowana pomyślnie, coś, co mógł zrobić tylko Helberg: sprawić, by świat poznał prawdę o tym, co się wydarzyło, tak jak on zrobiony.

Raoul Helberg

Wtedy życie, jak można się spodziewać, też nie byłoby takie łatwe. Będzie walczył w szeregach sił amerykańskich przeciwko nazistom. Współpracował przy tłumaczeniu dokumentów dotyczących rzezi Żydów przez nazistów, odkrywając grozę i ludzką nędza; Szukał swojego miejsca do pracy jako profesor w kilku instytucjach północnoamerykańskich, czasem dobrze opłacanych, innych nieszczęśliwych; I zawsze z refleksją nad swoim ostatnim projektem: wspaniałą książką o Holokauście, był w stanie określić, jakie były wydarzenia, jak mogły się wydarzyć, jaki mechanizm wspierał misję i wiele innych rzeczy, które pojawiają się w jego wielkim dziele, przez całe życie , takich jak ręcznie rzeźbiony Michał Anioł wyrzeźbiony z matematyczną precyzją w przybliżeniu.

Helberg przez lata pracował nad swoją długą książką, prawie potajemnie i bez wsparcia, ukrytą przed wszystkimi i bez społecznego uznania, ale ukrywając się w zakamarku, który przeznaczyła mu historia, miał jasność co do swojej misji i sensu swojego życia, poza normy społeczne i śmieszne pośmiertne hołdy po tylu Zapomnieniach. pracowałem przez lata zniszczenie Żydów Europy, Gromadzenie danych, odwiedzanie archiwów, tłumaczenie dokumentów, przeglądanie książek, niestrudzenie podróżowanie, słowem budowanie, jakby to była wielka zagadka, wielkiego dzieła, które jest ostatecznym dowodem na to, jak naziści i członkowie jego władz zamordowali 6 milionów Żydów. rodzina. Ochotniczy kaci w różnych okupowanych krajach w strasznym okresie między 1938, kiedy nastąpiła Noc Tłuczonego Szkła lub Noc Kryształowa, a alianckim i sowieckim wyzwoleniem obozów koncentracyjnych w maju 1945 roku.

Kiedy kończył swoją pracę, zawsze pośród pracy, niepewności ekonomicznej i rodzinnej, ponieważ w końcu jego oddanie temu przedsięwzięciu wywarło wpływ na różne sfery życia, Helbergowi też nie było łatwo opublikować swoje dzieło. Kilku wydawców, w tym znajomi, odmówiło publikacji, albo dlatego, że był zbyt długi, nieważny i mało komercyjny. Oczywiście kogo obchodzi życie i śmierć sześciu milionów nieszczęśliwych Żydów? Nikt nie myśli, że zimni biurokraci są na szczycie jego artykułów, ale Helberg tak łatwo się nie podda. Opublikowanie jego dzieła zajęło czternaście lat, które następnie zostało przez niego zaktualizowane i dotarło tak późno w języku hiszpańskim po tak nierozsądnych cenach, że zwykli czytelnicy, jak ja, nie mogli go zdobyć. Na przykład w Hiszpanii książka kosztowała ponad 100 euro i jest to skandaliczne, proste i proste. Nie nadaje się dla ogółu społeczeństwa.

Nikt w powojennym świecie wydaje się nie dbać o Holokaust, banalną sprawę, niemal towarzyszącą II wojnie światowej, która wysuszyła Europę, ale Helberg bezlitośnie nalegał i zdołał zwrócić uwagę społeczności naukowej i akademickiej na całym świecie na ten temat, mimo krytyki Zazdrosna i zdradziecka filozofka Hannah Arendt, która mimo swego plagiatu i uporu po wojnie w stosunkach z (nazistowskim) filozofem Martinem Heideggerem bezlitośnie atakowała historyka i jego pisarzy. Wstyd na Arnt.

Nie zapominajmy, że na długo przed Helbergiem, w latach 50. i 60. słynny pianista Romana Polańskiego, Vladislav Szpilman, wpadł w szał i chciał, aby jego pamiętniki, wydane ostatecznie w 1946 r., a następnie wznowione w 1989 r., przekształciły się wreszcie w film słynnego Polski reżyser, gdy odkrył książkę. Dla ówczesnych władz komunistycznych te kwestie związane z Holokaustem wymyślali nostalgiczne starcy i wrogo nastawieni Żydzi, albo obaj jednocześnie.

Hołd dla Helberga i jego pracy

Jeśli chodzi o książkę Helberga, a jest to osobista ocena, uważam, że nie. To znaczy: nie jest książką jak esej, powieść czy tomik poezji, ale ma strukturę i rozszerzenie wykraczające poza zwykłą pracę i należy ją traktować jako rodzaj encyklopedii, w której konsultuje się to, co się w niej widzi. indeks nazwisk. Jest dobrze zorganizowany, szczegółowy we wszystkich niuansach i tematach rozdział po rozdziale, wyjątkowo udokumentowany, a wszystko poparte strumieniem dobrze zorganizowanych odniesień i cytatów, które są cudownie odzwierciedlone w jego źródłach. To dzieło sztuki, jak wyjaśnia Helberg w swojej autobiografii Wspomnienia historyka Zagłady.

Helberg w skrócie jest wielkim notariuszem Holokaustu i nie umieściłem go celowo w cudzysłowie, bo bez wątpienia i bez jego dziedzictwa, zeznań i pracy wiele wydarzeń, masakr, nadużyć i nadużyć. Niesprawiedliwość, nikczemne morderstwa, bezprawna konfiskata mienia, masowe strzelaniny, by wymienić tylko kilka z tysięcy nikczemnych epizodów, które miały miejsce podczas Ostatecznego Rozwiązania, dziś dowiemy się bardzo niewiele lub nic więcej o tym, czym naprawdę jest Holokaust. Wielki historyk, nasz notariusz tego prawie straconego czasu, zdał dokładny i dokładny opis największego ludobójstwa w historii ludzkości.

Niezależnie od wszystkiego, co zostało powiedziane powyżej, w pracy zakładano, że po tym, co napisał Helberg, jeszcze przed śmiercią, dziesiątki uczonych i historyków zbada tę sprawę, których cytowanie z ich listy wykraczałoby poza granice tej skromnej uwagi i że zostajemy na inną okazję. Ale teraz, dużo czasu po pierwszym wydaniu swojej pracy, Hellberg pozostaje istotnym i niepodważalnym punktem odniesienia dla poznania prawdziwej historii Holokaustu z jego imionami i nazwiskami, z imionami nieznanych ofiar i ich znanych sprawców. . Dziękuję Ci, Helberg, za ujawnienie nam swojej wiedzy i pozostawienie nam swoich słów na zawsze.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.