Rdzenni przywódcy w Ekwadorze domagają się dostępu do korytarzy humanitarnych

Ecuador-líderes-índigenas

Wniosek został złożony na taśmie wideo przez Prezydenta Konfederacji Rdzennych Narodowości Ekwadoru (CONE), Leonidasa Izę oraz przywódców Rady Ewangelicznych Ludów Rdzennych i Organizacji Ekwadoru (FINE).

„Ta walka trwa o naszą godność i wyniki, ale prosimy również, w sposób najbardziej wspierający, aby zapewniły humanitarne korytarze logistyczne” – powiedział Eza.

W tym samym duchu zwrócił się do Czerwonego Krzyża, jako organizacji humanitarnej, o ułatwienie korytarza zapewniającego przepływ środków medycznych, karetek pogotowia, gazu do użytku domowego i wszystkiego, co wiąże się z nagłymi wypadkami.

Z La Feine ponowili prośbę o zastosowanie się do tego aktu solidarności i ułatwienie kroków, biorąc pod uwagę jego znaczenie dla całego narodu ekwadorskiego.

„Kontynuujemy tę mobilizację i ten strajk”, nalegali po zakończeniu 14-go dnia demonstracji, zwołanych przez Kony’ego i przy wsparciu innych sektorów społecznych, wzywając rząd do odpowiedzi na 10-punktowy program z zarzutami przeciwko niepewności. i neoliberalne środki gospodarcze.

Prośba rdzennych przywódców pojawiła się wkrótce po konferencji prasowej władz wykonawczych, na której dyrektor Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa ECU 911 Juan Zapata mówił o niedoborach żywności i paliw w kilku prowincjach, a także o pilnej potrzebie ich uzyskania. Szpital Tlenowy w mieście Cuenca.

Strajk, który rozpoczął się 13 czerwca, jest strajkiem ogólnokrajowym, regionalnym i nieokreślonym, oczekującym na rozmowy z rządem, ponieważ sektory społeczne słyszą mechanizm rozwiązywania problemów zgłaszanych od 2021 roku.

Odpowiedzi oczekujące na agendę to m.in. obniżenie cen benzyny i oleju napędowego z Extra i Ecopa, anulowanie zadłużenia, stworzenie wartości godziwej dla produktów rolnych, zwiększenie budżetu na zdrowie i edukację, spłatę długów wobec Ekwadorskiego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych oraz zwiększenie tworzenia miejsc pracy.

Obejmuje to również zakaz wydobycia na obszarach chronionych i osadach społeczności tubylczych, poszanowanie praw zbiorowych, nieprywatyzację sektorów strategicznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa obywateli.

A w ostatnich dwóch dniach demonstracji panował spokój, po dniach przemocy wywołanej stłumieniem mobilizacji policji i wojska, a także aktami sabotażu dokonanymi przez intruzów podczas protestów.

ACL / SCM

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *