Recepta Europy na walkę z inflacją podnieść indeks SMI?

Recepta Europy na walkę z inflacją podnieść indeks SMI?

Francja żyj dzień strajki narodowe Z powodu niestabilności, do której doprowadziła inflacja w kraju. Związki wzywają do nowej podwyżki płac, która podniesie płacę minimalną dla specjalistów (SMI) do 2000 euro.

Francuskie związki zawodowe nie są jedynymi, które wzywają do powstania SMI. Wiele krajów strefy euro zrobiło to samo w 2022 roku.

Posłuchaj pełnej analizy poniżej:

Recepta Europy na walkę z inflacją podnieść indeks SMI?

Jakie inne kraje podniosły wynagrodzenia w obecnej sytuacji gospodarczej? Co obecnie ekonomiści mówią o tego rodzaju decyzji?

Niemcy, kraj strefy euro, który najbardziej podniósł pensje swoich obywateli

Zniknęły przepisy oszczędnościowe z trudnych czasów. W niektórych przypadkach podwyżki płac w krajach sąsiednich są dwukrotnie wyższe.

Na przykład Niemcy zatwierdziła wzrost o 22% w czerwcu ubiegłego roku, Że w szczególności w tym miesiącu nastąpi wzrost drugiej transzy i wyniesie 2000 euro miesięcznie.

To znaczy od teraz Pracownik w Niemczech nie może zarabiać mniej niż 12 euro za godzinę Z rocznym wynagrodzeniem brutto w wysokości co najmniej 25 000 €.

Była to jedna z obietnic wyborczych kanclerza Niemiec Olafa Schulza, choć trzeba pamiętać, że za obecność SMI w Niemczech zasługuje była kanclerz Angela Merkel. W 2015 roku weszła w życie w kraju z pensją co najmniej 8,5 euro za przepracowaną godzinę.

Hiszpania trzykrotnie podnosiła indeks SMI od 2019 roku

Nie idąc dalej, Hiszpania była kolejnym krajem, który w 2022 roku stanął w obliczu nowego wzrostu płacy minimalnej dla pracowników wśród specjalistów. W lutym tego roku wskaźnik ten wynosił 1000 euro miesięcznie z dwoma dopłatami.

W obecnej legislaturze zasada ta została podwyższona do trzech razy, a teraz pojawia się pytanie, kiedy zbierze się następne zgromadzenie.

W 2019 r. rząd Pedro Sancheza podniósł SMI do 900 euro, a ten stopniowo rósł, aż osiągnął obecne 1,00 euro, które z drugiej strony minister pracy Yolanda Diaz chce podnieść do 1078 euro w 14 płatnościach. Z drugiej strony, Option brakuje wsparcia jej dyrektora generalnego, Antonio Garamendi.

Wśród innych gospodarek europejskich, które zobowiązały się do podniesienia wynagrodzeń dla swoich pracowników Holenderski. Wysokość w tym przypadku jest bardziej dyskretna – 10% -. Zresztą to już zostało wdrożone Dotychczas dwie podwyżki w 2022 r. W Holandii do 3,2% wzrostu i SMI 1 756 €.

Polska ze swojej strony zgodziła się również w czerwcu na 14% podwyżkę płac w 2023 r., która podniosłaby płacę minimalną do 758 euro miesięcznie. Przeszacowanie też jest w toku, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to obecnie 662 euro.

Wynagrodzenie podstawowe we Francji jest dwukrotnością pensji w Hiszpanii

Dziś Francja realizuje cel, chociaż w tym roku wprowadziła już kilka podwyżek – ostatnio w sierpniu – aby ustalić minimalną płacę kraju na 11,07 euro za godzinę.

sprawa może Spowodował spadek produktywności firm w GaliiPamiętajmy, że jeśli płaca minimalna zostanie podniesiona do 2000 euro, to będzie Dwukrotnie to, co jest obecnie w Hiszpanii.

W dzisiejszych czasach taka akcja „może wywołać wir inflacyjny”, moim zdaniem Carlos BaldoPan Szkoła Biznesu OBS I dyrektor Eurocofin.

„Wszystko, co wywiera presję na koszty firm, czyni je mniej konkurencyjnymi”.

Z drugiej strony uważaj, aby nie zmniejszyć dystansu między płacą minimalną a średnią kwalifikowaną.

O ile w gospodarkach takich jak Niemcy nadal istnieje szeroki margines – około 30% – w Hiszpanii, jest on stopniowo zmniejszany.

„w Niemcy The Średnia pensja przekroczyła 50 000 euro Podczas gdy w Hiszpanii jest to 26 000 euro. To jest to Niemcy mają większy margines na podniesienie indeksu SMI, Coś, co nie dzieje się w Hiszpanii” – wyjaśnia ekonomista Miguel Kordoba.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *