Recesja nie jest nieuniknioną opinią

Wysoka niepewność przesłania perspektywy, ponieważ gospodarka światowa stoi w obliczu negatywnego szoku wzrostowego, który może wywołać wyższą inflację. W naszym podstawowym przypadku wzrost jest nadal wspierany przez ponowne otwarcie gospodarcze po pandemii i nagromadzone oszczędności zwiększające popyt. W tym bazowym scenariuszu inflacja może osiągnąć szczyt w najbliższych miesiącach, a następnie stopniowo spadać. Jednak taka perspektywa wiąże się z oczywistymi zagrożeniami.

„Nie nieuniknione” to wyrażenie, które bankierzy centralni wybierają w dzisiejszych czasach, kiedy mówią o możliwości recesji. To oczywiście nie pomaga uspokoić rynków, zwłaszcza gdy pierwszym celem jest inflacja, która jest bardzo wysoka. Bankierzy centralni na całym świecie spieszą się z czasem i stopniem, których być może nigdy wcześniej nie widzieli.

Ubiegły tydzień przyniósł pewne wzrosty w odpowiednim czasie w amerykańskiej Rezerwie Federalnej (50 punktów bazowych), Banku Anglii (25 punktów bazowych), Brazylii (100 punktów bazowych), Polsce (25 punktów bazowych), Kolumbii (100 punktów bazowych). i Chile (125 punktów bazowych), ale także zaskakujące wzrosty dokonane przez Bank Rezerw Australii (25 punktów bazowych) i Indie (40 punktów bazowych), po niespodziewanym zwyżce ze szwedzkiego Riksbanku w zeszłym tygodniu. Tymczasem jastrzębia retoryka Europejskiego Banku Centralnego przekroczyła wszelkie oczekiwania i wielu członków jego zarządu zakończyło podwyżkę stóp w czerwcu lub lipcu, wyprzedzając wcześniejsze oczekiwania na podwyżkę na jesieni. W rzeczywistości rynki spodziewają się teraz czterech podwyżek EBC do końca 2022 r.

Oczywiście stopy wszędzie rosną: w ten sposób rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych przekroczyła granicę 3% i powróciła do najwyższych poziomów w grudniu 2018 r.; Ze swojej strony niemiecki Bund przekroczył 1% po raz pierwszy od 2015 roku, a brytyjskie Gilts przekroczyły próg 2%; Podobnie, 30-letnia referencyjna stopa kredytu hipotecznego w USA wynosi 5,5%; Spread włoskiego 10-letniego BTP wynosi 200 punktów bazowych w stosunku do niemieckiego Bunda, podczas gdy realna rentowność 10-letniego amerykańskiego skarbu skarbowego chronionego przed inflacją (TIPS) jest dodatnia.

Konsekwencją jest to, że wyceny aktywów muszą się w mniejszym stopniu dostosowywać, ponieważ oczekiwania cenowe wciąż rosną. Pytanie brzmi: „Czy podniesienie tej stopy w celu okiełznania inflacji doprowadzi gospodarki do recesji?” Bo to może jeszcze bardziej wpłynąć na wycenę ryzykownych aktywów.

Nic dziwnego, że warunki finansowe gwałtownie się zaostrzają w tej niewygodnej kombinacji wolniejszego wzrostu i napiętej polityki pieniężnej. Niektóre wskaźniki rynkowe globalnych warunków finansowych pokazują najwęższe poziomy od 2009 r., przy czym na przykład dolarowy indeks ICE osiągnął najwyższy poziom od końca 2002 r. Tak wysoka zmienność prawdopodobnie będzie się utrzymywać, podczas gdy ceny aktywów próbują określić ostateczne poziomy stóp i perspektywy recesji, ale podtrzymujemy pogląd, że podstawowe świeckie trendy zielonej i cyfrowej transformacji pozostają aktualne i ostatecznie wyprzedzą światową gospodarkę.

Ostatecznie istnieją argumenty z obu stron dotyczące szans na recesję i będzie to zależało od złożoności i trwałości inflacji. Pewne jest to, że ścieżka do spokojnego zejścia zawęziła się jeszcze bardziej. Jest to coś, co zostało wyjaśnione podczas niedawnej konferencji prasowej prezesa Fed, Jerome’a ​​Powella: „Istnieje sposób na uniknięcie recesji”, „to nie będzie łatwe”, „będzie trudne” i dostaliśmy tylko obietnicę „miękkie lądowanie.

Prawdziwa niespodzianka dla banków centralnych nastąpiła jednak następnego dnia, gdy Bank Anglii przewidział ujemną dynamikę w 2023 r. w Wielkiej Brytanii. Partia jastrzębia z brytyjskiego banku centralnego przewidziała podwyżkę stóp procentowych w grudniu 2021 r., ale już ostrzegła przed „bezprecedensową obniżką dochodów gospodarstw domowych”, która wepchnie gospodarkę w recesję. Co więcej, chociaż „większość członków nadal uważa, że ​​większy nacisk może być właściwy”, oznacza to z drugiej strony, że nie wszyscy w to wierzą. Przed nami duża niepewność, ale dopóki rynek pracy pozostanie napięty, a presja inflacyjna będzie silna, nadal możemy oczekiwać, że Bank Anglii utrzyma silne nastawienie na przyszłych posiedzeniach.

Ocena Brytyjskiego Urzędu Monetarnego była szokiem dla zimnej wody i przypomnieniem, że perspektywa recesji nieuchronnie rośnie. Czy Bank Anglii będzie kanarkiem w kopalni węgla? To właśnie zobaczą rynki.

Geraldine Sundstrom Pełni funkcję Asset Allocation Portfolio Manager w Pimco

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.