Reforma podatkowa wprowadzona w Kolumbii w celu zmniejszenia zadłużenia społecznego

Reforma podatkowa wprowadzona w Kolumbii w celu zmniejszenia zadłużenia społecznego

„Państwo kolumbijskie ma historyczny dług społeczny. Ubóstwo i nierówności są wysokie i trwałe. Głód stał się jednym z najistotniejszych aspektów tragedii społecznej, której doświadczają miliony Kolumbijczyków” – mówi.

W dokumencie zauważono, że „nie ma wtedy sprawiedliwości społecznej, a tym bardziej, gdy występują jednocześnie przywileje, nieuzasadnione obciążenia podatkowe i mechanizmy ułatwiające uchylanie się od zobowiązań podatkowych”.

Tekst ustawy wskazuje, że projekt reformy podatkowej ma na celu postęp głównie w dwóch wymiarach.

Po pierwsze, ograniczenie nieuczciwych zwolnień, z których korzystają osoby o wysokich dochodach i niektóre przedsiębiorstwa, a także zamknięcie dróg do uchylania się od opodatkowania i uchylania się od opodatkowania.

Po drugie, w uzyskaniu wystarczających środków na sfinansowanie wzmocnienia systemu zabezpieczenia społecznego. Osiąga się to poprzez modyfikacje systemu podatkowego, umożliwiające postęp w zakresie skalowalności, sprawiedliwości, uczciwości, prostoty i efektywności.

Proponowana przez nas reforma generuje rocznie 25 mld pesos (ok. 5 tys. 795 mln dolarów), ale mamy nadzieję, że przy walce z uchylaniem się od opodatkowania i uchylaniem się od opodatkowania kwota ta wzrośnie do 50 mld pesos rocznie (ok. 11 590 mln dolarów). ), o czym mówiło się przez całą kampanię prezydencką – podkreślił Ocampo.

Jeśli inicjatywa zostanie zatwierdzona, 25 miliardów pesos będzie odpowiadało 1,72% PKB w 2023 roku.

Projekt reformy przedłożony Kongresowi, którego większość popiera prezydenta Gustavo Petro, w dużej mierze koncentruje się na znacznym ograniczeniu zwolnień w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych, z których korzystają głównie podatnicy o wysokich dochodach.

Rozważa również bardziej sprawiedliwe traktowanie różnych rodzajów płynnych dochodów, aby uprościć system, a także podatek od majątku najbardziej uprzywilejowanej populacji.

Środki te, wraz ze zniesieniem zwolnień i odliczeń, które generują nieuzasadnione dysproporcje w sektorach produkcyjnych, umożliwiają uzyskanie większej liczby źródeł dochodów na wydatki socjalne dzięki przepisom, które bardziej efektywnie promują alokację zasobów gospodarczych.

Ponadto jest to zgodne z priorytetyzacją niektórych strategicznych sektorów zgodnie z planem rządu Petro, takich jak edukacja, zdrowie, ochrona środowiska, transformacja energetyczna, rozwój produkcyjny i gospodarka ludzka.

pamięć / otf

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.