Regiony UE i burmistrz Kijowa gratulują miastom organizacji letnich obozów z ukraińskimi dziećmi

Madryt, 22 lipca (prasa europejska) –

Przewodniczący Komisji Europejskiej ds. Regionów (CDR) Vasko Alves Cordero oraz burmistrz Kijowa i prezes Związku Miast Ukraińskich Witalij Kliczko pogratulowali miastom i regionom organizującym w Unii Europejskiej kolonie dla dzieci ukraińskich, podkreślając, że jest to „akt solidarności, który daje poczucie normalności tym młodym ludziom”, którym wojna wstrząsnęła ich życiem.

CDR wyjaśnił w oświadczeniu, że obozy letnie są częścią „powszechnej solidarności” między miastami i regionami UE a Ukrainą, a działania obejmują zarówno pomoc humanitarną, jak i twinning oraz zobowiązania do wspierania odbudowy kraju.

Łącznie na obozach letnich organizowanych przez członków Europejskiego Komitetu Regionów wita ponad 500 dzieci, które pochodzą ze szkół podstawowych i średnich i są przesiedlane na Ukrainę. Obozy trwały od dziesięciu dni do trzech tygodni. W ciągu lata europejskie władze lokalne i regionalne zorganizują więcej obozów.

Elvis Cordero stwierdził, że wojna z Ukrainą „zaszokowała cały kontynent, ale to, co najbardziej wstrząsnęło życiem milionów ukraińskich dzieci”. Twierdził, że „europejskie miasta i regiony natychmiast interweniowały, aby zapewnić pomoc humanitarną i schronić przesiedlonym Ukraińcom, a teraz pracują nad wsparciem odbudowy Ukrainy”.

Przewodniczący Komitetu Okręgowego podkreślił, że miasta takie jak Rzym czy Brilli „postanowiły także zapewnić miejsce dla wielu dzieci, gdzie mogą czuć się bezpiecznie i uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych, tak jak powinny”. „Dziękuję wszystkim lokalnym i regionalnym przedstawicielom, którzy odpowiedzieli na to wezwanie i zapewnili powiew świeżego powietrza setkom ukraińskich dzieci” – dodał.

Ze swojej strony burmistrz Kijowa podziękował Europejskiemu Komitetowi Regionów za promowanie kolonii letnich dla ukraińskich dzieci. „Miło widzieć uśmiechnięte dzieci, które pojechały do ​​obozów i choć przez chwilę czuły się tam bezpiecznie” – powiedział, wzywając „więcej odpowiedzi” dla dzieci ukraińskich, bo „potrzeba jest tak pilna”. okres letni i w przyszłości.”

Do tej pory zorganizowano pięć obozów przy wsparciu Rady Rozwoju i Odbudowy. Czy pojechali do Rzymu (Włochy), Nimes (Francja), Brilli (Łotwa), Wielkopolski (Polska) i Maramore? (Rumunia) – i inne planowanie w regionach Bawaria (Niemcy), Podkarkaki (Polska), Majorka (Hiszpania) i miasto Gdańsk (Polska).

Jak wyjaśnia CDR, zajęcia na obozie zazwyczaj obejmują zajęcia w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu, wycieczki i wieczorne rozrywki. Dodatkowo dzieci otrzymują pod ręką pomoc psychologiczną i medyczną.

Kliczko wezwał miasta i regiony UE do pomocy w organizacji obozów letnich na sesji plenarnej Izby Deputowanych w kwietniu 2022 r. Na jego wezwanie natychmiast odpowiedział burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, przemawiając w tej samej komisji.

Koszty obozów poniosą uczestniczące gminy i regiony UE wraz z partnerami z sektora publicznego i prywatnego oraz społeczeństwa obywatelskiego. W niektórych przypadkach AUC i partnerzy ukraińscy pokrywają koszty transportu dzieci do miejsca przeznaczenia.

Dzieci w obozach pochodzą z całej Ukrainy, ale część z nich pomagała dzieciom z określonych regionów, m.in. gmin Iwano-Frankowsk, Charków, Lwów, Zakarpacie, Kijów, Czuhów, Niżyn i Tyashev.

Dane UNHCR pokazują, że 7,1 miliona Ukraińców zostało wysiedlonych w wyniku wojny, ale pozostaje na Ukrainie, podczas gdy kolejne 5,8 miliona to uchodźcy w Europie, głównie kobiety i dzieci.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.