Rekordowe ceny: nadejście chłodu spycha światło do najdroższego tygodnia w historii | Gospodarka

Widok linii energetycznej w Bilbao.Luis Teguido (EFE)

Nadejście gradu wraz z pierwszą poważną burzą tej zimy i rosnące ceny gazu ziemnego ponownie wywarły presję na ceny energii elektrycznej. Energia elektryczna na rynku hurtowym osiągnie 227,59 euro za megawatogodzinę (MWh) w piątek i zamknie tydzień z najwyższymi cenami, odkąd istnieją rekordy. Według danych opublikowanych przez Iberyjskiego Operatora Rynku Energii (OMIE), od ostatniej soboty średnia dzienna wartość energii elektrycznej wyniosła 227,41 euro.

Dopiero w drugim tygodniu października, kiedy ustalono szczyt dzienny – 7 października przekroczono 288 €/MWh – średnia tygodniowa była zbyt wysoka. Ten limit w dużej mierze odpowiada temu, że ceny ponownie zostały ustalone powyżej 200 euro: od zeszłego tygodnia w czwartek nie spadły poniżej tego poziomu, nawet w ostatni weekend, pojawiła się ulga, mimo że ceny zwykle spadają w soboty i niedziele, kiedy spada popyt gospodarstw domowych oraz spada aktywność handlowa i przemysłowa.

Hurtowy rynek energii elektrycznej ustala ceny płacone przez 40% gospodarstw domowych z umową regulowaną (tzw. PVPC). Rodziny te – jak również niektóre przedsiębiorstwa, głównie małe i średnie – są najbardziej narażone na typowe wahania rynku, który zmienia się z dnia na dzień i z godziny na godzinę: gdy ceny hurtowe rosną, ich rachunki rosną; Kiedy upadną, jako pierwsi odniosą korzyść. Pozostałe rodziny i firmy, około 17 milionów gospodarstw domowych, które mają zryczałtowaną stawkę, nie są na to narażone i odczuwają podwyżki cen tylko po wygaśnięciu umowy, a dostawca aktualizuje stawkę, którą płacą, co stanie się w następnym kilka miesięcy.

Tydzień najdroższych cen energii elektrycznej w historii zbiega się z zatwierdzeniem przez Izbę Reprezentantów dekretu królewskiego rozszerzającego ubezpieczenie społeczne dla energii elektrycznej. Środek obejmuje zwiększenie zniżki do rachunku dla rodzin w trudnej sytuacji (emeryci, rodziny wielodzietne lub rodziny otrzymujące mniej niż 11 862 euro) z 25% do 60% obecnie i do 31 marca. W przypadku rodzin znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji pomoc została zwiększona z 40% do 70%.

Dodatkowo minimalna kwota, jaką można otrzymać za termiczną premię socjalną, została zwiększona do 35 euro, czyli kwoty równej cenie dwóch butelek butanu. Rząd spodziewa się, że dzięki temu środkowi hiszpańskie rodziny otrzymają tej zimy średnio 90 euro premii za upał. Ribera ubolewał, że ceny energii na europejskich rynkach hurtowych w tym tygodniu osiągnęły „bezprecedensowy” poziom, chociaż zauważył, że Hiszpania, wraz z Portugalią i Polską, są obecnie najniższe, według Effie. Mimo to, stwierdził, „astronomiczne” ceny energii elektrycznej zmuszają rząd do wzmocnienia ochrony konsumentów i rozważenia ograniczeń systemu, który „wyraźnie wymaga ulepszeń”.

Propagowana przez Ministerstwo Środowiska zasada łagodzi również cięcia odsetek dla firm energetycznych oraz wskazuje na obiekty, na które zmniejszy się nadzwyczajne korzyści, jakie uzyska podwyżka cen gazu. Trzecia wicepremier i minister ds. transformacji środowiska Teresa Ribera zauważyła w czwartek, że zasada „dopełnia” zobowiązanie rządu, aby w 2021 roku obywatele średnio płacili rachunek za prąd równy temu, co już zapłacono. W 2018 roku, jak obiecał szef rządu Pedro Sanchez.

Dopóki prawa do emisji gazu ziemnego i dwutlenku węgla nie zostaną złagodzone, energia elektryczna pozostanie uciążliwa dla większości hiszpańskich rodzin. I nic nie wskazuje na to, że któryś z czynników wkrótce zniknie z horyzontu energetycznego. Gaz ziemny, którego cena do tej pory wzrosła w tym roku czterokrotnie, zależy w dużej mierze od woli krajów trzecich, od których uzależniona jest europejska podaż (Rosja, Algieria, Norwegia) oraz od zużycia szczytowego wynikającego z warunków klimatycznych (zużycie rośnie, gdy jest za zimno lub za gorące). Eksperci uważają, że jak najszybciej będziemy musieli poczekać do następnej wiosny, aby z czasem zobaczyć stały i trwały spadek cen tej energii kopalnej, którą zasilają elektrownie w cyklu skojarzonym. Z kolei prawa do emisji są na dobrej drodze, aby stać się elementem strukturalnym: głównym celem europejskiego rynku CO2 jest ustalanie wysokich cen, aby zmusić większość zanieczyszczających do przejścia na czystsze formy produkcji.

Trzy elektrownie jądrowe

Listopad rozpoczął się dobrze na rynku energii elektrycznej, ze znacznym spadkiem cen dziennych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak w miarę upływu dni dynamika się zmienia, a średnia jest zbliżona do odnotowanej w październiku, miesiącu, w którym energia elektryczna była najwyższa w historii. Trzeba znaleźć przyczyny tego wzrostu. Do pewnego stopnia, w ogólnym spadku temperatur – korzystanie z ogrzewania jest zawsze równoznaczne z większym zużyciem – oraz masowy wzrost dostaw gazu po Niemczech poddał w wątpliwość przyjęcie gazociągu Nord Stream 2, jednego z tych łączących Rosję z Unią Europejską.

Wpływ miały również inne czynniki warunkujące, które znikną w nadchodzących tygodniach, takie jak zamknięcie trzech z siedmiu reaktorów jądrowych należących do Hiszpanii (Almaraz, Cofrentes i Ascó I) w celu uzupełnienia paliwa i przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Jednak w perspektywie średnioterminowej napływ nowych projektów energii odnawialnej zapowiada obniżenie cen energii elektrycznej. Technologie te, oprócz tego, że są czyste i przyjazne dla środowiska, są znacznie tańsze: średnie ceny ustalone na ostatniej aukcji wynoszą około 30 euro za megawatogodzinę, siedmiokrotnie niższe niż poziomy ustalone w czwartek na rynku hurtowym.

Pierwszy rozejm paliwowy od września

Paliwo również kręci się w górę. Ceny paliw nadal utrzymują się na najwyższych poziomach od kilku lat, ale zmiana trendu na rynku paliw wymaga pewnego optymizmu. W ślad za lekkim spadkiem cen ropy naftowej na rynkach międzynarodowych, zarówno cena oleju napędowego, jak i benzyny zanotowały pierwszy spadek od początku października ubiegłego tygodnia, po 11 kolejnych tygodniach wzrostu, wynika z danych opublikowanych w czwartek w Dzienniku Gazeta. Biuletyn naftowy Unii Europejskiej.

Benzyna odnotowała niewielki spadek, 0,06% do 1,52 euro, co jest bardzo blisko historycznego maksimum. Tymczasem cena oleju napędowego wyniosła około 1,38 euro po spadku o 0,36%. Ogólnie rzecz biorąc, paliwo najczęściej używane przez hiszpańską flotę samochodową jest odpowiednio o około 31% i 34% droższe niż rok temu. Decyzja USA o uwolnieniu 50 mln baryłek ropy ze swoich rezerw ropy w celu obniżenia cen sugeruje, że ceny mogą spaść w nadchodzących tygodniach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *