Republika Południowej Afryki żegna się z Desmondem Tutu na państwowym pogrzebie

Republika Południowej Afryki żegna się z Desmondem Tutu na państwowym pogrzebie
EFE / EPA / STR

Johannesburg, 28 grudnia (EFE). Ceremonia, która odbędzie się w sobotę 1 stycznia w anglikańskiej katedrze św. Dziś.
„W uznaniu niezwykłego życia zmarłego biskupa honorowego i jego nieocenionego wkładu w naród” – ogłosiła we wtorek prezydentura we wtorkowym oświadczeniu, prezydent Cyril Ramaphosa wyznaczył taki pogrzeb.
Po wczorajszej wizycie w domu Toto, aby oddać hołd swojej rodzinie, Ramaphosa potwierdził, że nabożeństwo religijne będzie miało tę kategorię i będzie miało „cechy religijne”.
Ten rodzaj pogrzebu zazwyczaj obejmuje „przedmioty ceremonialne” dla południowoafrykańskich sił zbrojnych, ale zgodnie z życzeniem wyrażonym przez samego zmarłego, przedmioty te z tej okazji będą ograniczone do przekazania flagi narodowej wdowie po arcybiskupie, Nomalezu Lea Tutu, powiedział rząd.
Podobnie „flaga narodowa będzie powiewała na pół masztu” w budynkach użyteczności publicznej w kraju i ambasadach RPA za granicą „od dzisiejszego zachodu słońca (…) do nocy pogrzebu”.
Jak ogłosił w poniedziałek Thabo Makjuba, obecny arcybiskup Kapsztadu – gdzie Toto zmarł i był pierwszym czarnoskórym mianowanym na to stanowisko w 1986 roku – dzwony katedry św.
Południowi Afrykanie zaczęli już zostawiać bukiety kwiatów i notatki ku czci Tutu w tej świątyni, symbolu demokracji w kraju znanym jako „Katedra Ludowa” podczas reżimu apartheidu, który rządził od 1948 roku do początku. z lat dziewięćdziesiątych.
McGuba ujawnił również, że z woli Toto jego ciało zostanie poddane kremacji, a prochy złożone w katedrze.
Ramaphosa podkreślał, po wczorajszym opuszczeniu rodzinnej rezydencji Toto, w wypowiedziach dla mediów, że „jego globalna pozycja i miłość, jaką otrzymuje z różnych krajów świata, wiele mówią o tym, czego bronił i co ludzie widzieli w nim jako wielkim przywódcy ”.
Tutu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1984 r. za walkę z brutalnym tłumieniem „apartheidu” i jest uważany za jedną z kluczowych postaci we współczesnej historii RPA.
Jego kariera została naznaczona nieustanną obroną praw człowieka, co skłoniło go przy wielu okazjach do dystansowania się od hierarchii kościelnej, by publicznie bronić pozycji takich jak prawa gejów czy eutanazja.
W ostatnich latach odszedł od życia publicznego ze względu na zaawansowany wiek i problemy zdrowotne, z którymi borykał się od lat, w tym raka prostaty. EFE
jhb-lbg/pa/jgb
(Zdjęcie)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.