tak zwany „Rolniczy Rezerwat Kryzysowy” Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), o uruchomienie których wystąpił minister rolnictwa Luis Planas w celu złagodzenia dramatycznych skutków suszy, przybyło o tej porze roku i jest całkowicie wyczerpane. z „minimalnym” zawieszeniem w wysokości 450 mln euro do tego tygodnia, W sumie wykorzystano już 183,5 mln euro Wspieranie różnych wezwań państw członkowskich. Wśród beneficjentów jest sektor drobiarski WłochyKtóry otrzymał zastrzyk w wysokości 27,2 mln euro z tej rezerwy, a także kilka kraje Europy Wschodniej których komisariat musiał zrekompensować masową przerwę w ukraińskim zbożu, spadek cen i zniszczenie ich gospodarstw.
Jest to blok państw składający się z Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry i Słowacja Na wspomnianą koncepcję przeznaczone zostanie łącznie 156,3 mln euro. Pierwsza paczka 56,3 mln, która została już rozdzielona między Polskę (29,5 mln), Bułgarię (16,75 mln) i Rumunię (10,5 mln). Natomiast w ten wtorek Rada Europejskiego Ministra Rolnictwa wyraziła zgodę na wypłatę Kolejne 100 milionów W przypadku Polski, Węgier i Słowacji Węgry miały również na celu złagodzenie nierównowagi na rynkach wewnętrznych spowodowanej wprowadzeniem zboża z Ukrainy.
Aspiracje Hiszpanii
Rząd przygotowuje się do wysłania wszystkich potrzebnych informacji do Brukseli, aby unijny komisarz ds. rolnictwa Paweł Janusz Wojciechowski przygotował propozycję i określił zakres wsparcia, jakiego UE udzieli Hiszpanii. Tak uważa Fernando Moraleda, dyrektor biura NextGen Agro w firmie konsultingowej LLYC Hiszpania nie będzie miała trudności pokazać, jak wyjątkowa jest obecna sytuacja” i wskazuje, że może aspirować do „dużej dystrybucji” pieniędzy, które Bruksela stawia na stole.
Ze swojej strony przypomina o tym Javier Garcia, dyrektor ds. zarządzania funduszami europejskimi w firmie Atrevia Rolnicza Rezerwa Kryzysowa jest administrowana „według uznania” Komisji Europejskiej Kto powinien przedłożyć europejskim ministrom rolnictwa propozycję rekompensaty. W tym sensie zwraca uwagę, że przyznawane corocznie 450 mln euro to „dolna granica”, którą można ostatecznie zmienić, choć wymagałoby to negocjacji między państwami członkowskimi, ponieważ budżet WPR został zamknięty.
Bruksela wydała już łącznie 183,5 mln euro z „rezerwy” w mniej niż pięć miesięcy
Nie będzie to jednak pierwszy raz, kiedy Hiszpania skorzysta z „rolniczej rezerwy kryzysowej”, ponieważ W 2022 roku otrzymała już kwotę 64,5 mln euro. W szczególności była to część nadzwyczajnej pomocy przeznaczonej na łagodzenie skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla producentów rolnych, która została zatwierdzona przez Dekret Królewski z dnia 29 marca 2022 r. Do rezerwy w wysokości 64,5 mln euro dodano kolejne 128,98 mln euro, obciążające budżet ogólny państwa (PGE), na łączną kwotę 193,47 mln euro.
To sprawiło, że Hiszpania, według danych samej Komisji Europejskiej, Drugi kraj otrzymujący rezerwację W ubiegłym roku ustąpiła jedynie Francji (89,33 mln euro) i znacznie wyprzedziła inne „mocarstwa” rolnicze, takie jak Niemcy (60 mln), Włochy (48,11 mln), Polskę (44,84 mln) i Grecję (26,29 mln).
„Tarcza” przed suszą i „inżynieria polityczna”
Ale czy pieniądze, które mają pochodzić z Europy wystarczą na walkę z suszą? Moraleda (LLYC) twierdzi, że Planas zaprojektował obecnie swego rodzaju „tarczę przeciw wysuszeniu” na czterech nogach: gwałtowną redukcję o 25% wskaźników zwrotu netto obowiązujących w 2022 r. system jednostkowy Dla rolników i hodowców (system obiektywnego wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych). Rozkaz, który rozciąga się na podobny z zeszłego roku przeznaczony na wojnę na Ukrainie. Ponadto wzmocnienie rządowego wsparcia dla Ubezpieczenia rolne, do kwoty 317 mln euro zatwierdzonej w listopadzie (najwyższy wynik w ostatnich latach). Oprócz jego „Rolniczy Rezerwat Kryzysowy” Z WPR i propozycji Planas, aby przydzielić skutki przeciwdziałania suszy, Pozycje, które nie zostały zrealizowane z funduszy rozwoju obszarów wiejskich (Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, EFRROW).
„Europa nie może zrozumieć, że susza jest problemem dla Hiszpanii. Byłoby to jak chowanie głowy”, Fernando Moraleda (LLYC)
Ekspert LLYC ostrzega jednak, że jeśli obecna susza się utrzyma, „będzie źle dla Hiszpanii” i może zmusić europejskich ministrów rolnictwa do stosowania „inżynieria polityczna” znaleźć rozwiązania. Kolejnym istotnym elementem była ograniczona siła ognia Hiszpanii, gdyż pomoc udzielana z tytułu „rolniczej rezerwy kryzysowej” musiała być uzupełniana środkami z budżetu ogólnego. Moraleda zwraca uwagę, że jako pomoc państwa wymaga własnego mandatu UE. „Rozwiązań należy szukać w sferze społecznej” „Europa nie powinna rozumieć, że susza jest problemem Hiszpanii. To byłoby jak chowanie głowy” – twierdzi analityk.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”