„Rising Waters”, prawdziwa historia serialu Netflix: Tak wyglądała powódź

„Rising Waters”, prawdziwa historia serialu Netflix: Tak wyglądała powódź

Niejednokrotnie przemysł rozrywkowy przedstawiał w serialach i filmach różne klęski żywiołowe, od tych, które mają przerażające zakończenie, po te, które miały miejsce w pewnym momencie historii.

W październiku 2022 roku na ekranie pojawił się miniserial Netflixa „High Water” (z angielską nazwą), składający się z sześciu odcinków, wyreżyserowany przez Hana Holubka i Bartłomieja Ignaciuka.

Wyprodukowany w Polsce dramat opowiada o decyzjach, przed którymi stanęło wielu naukowców i polityków po serii powodzi, które w 1997 roku nawiedziły Wrocław.

„Wznoszące się wody” lub „Wielka powódź”: prawdziwa historia serialu Netflix

W lipcu 1997 r. nieoczekiwane wydarzenie ekologiczne spowodowało poważną katastrofę we Wrocławiu (Wrocław) w Polsce, części Republiki Czeskiej i Niemiec. Media nazywały go także „potopem milenijnym”.

W tym czasie tysiące mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji swoich domów i pozbawionych środków do życia. Z drugiej strony CNN podało 27 lipca 1997 r., że „gwałtowne powodzie w sąsiadującej Polsce i Czechach pochłonęły życie około 100 osób”.

„Wysoka woda”

kredyt: Telemark

Co spowodowało „Powódź milenijną” opisaną w serialu Netflix „High Waters”?

Wydarzenia rozpoczęły się po kilku dniach ulewnych opadów, kiedy poziom wody podniósł się w kilku obszarach rzeki Odry (główna przyczyna powodzi), położonych w Europie Środkowej.

Nacisk opadów spowodował zawalenie się wałów (murów oporowych, które przekierowują i zatrzymują siłę wody) otaczających rzekę, co doprowadziło do klęski żywiołowej.

Innym powodem jest to, że woda zaczęła przeciekać przez tamy, zagrażając gruntom rolnym i domom tysięcy mieszkańców. W tamtym czasie niektóre media, takie jak El País, donosiły, że po dwóch tygodniach ustabilizowano niektóre obszary poprzez utworzenie nowych murów kontrolujących rzekę; Jednak nadal istnieje ryzyko.

Bank Światowy wskazał w nagraniu wideo opublikowanym na swoim kanale YouTube 12 lipca 2017 r., że powódź, która miała miejsce w 1997 r., spowodowała szkody szacowane na około 400 miliardów dolarów, oprócz 200 000 bezdomnych.

„Wysoka woda”

kredyt: Telemark

Różnice między serialem Netfliksa „High Water” a historią prawdziwą

Choć wydarzenia w Polsce pochłonęły tysiące ofiar, Anna Kypińska w rozmowie z Netfliksem 7 września 2022 r. zauważyła, że ​​ta część nie ma na celu przedstawienia historii każdego mieszkańca.

„Ponieważ nie dało się opowiedzieć historii wszystkich osób, które ucierpiały w wyniku powodzi, chcieliśmy skupić się na nastrojach i emocjach towarzyszących wydarzeniom, aby stworzyć uniwersalną opowieść o złożonym procesie decyzyjnym” – podkreślił.

Producent podkreślił również, że historia koncentruje się na tym, jak osoby dotknięte katastrofą stawiają czoła „potopowi milenijnemu”.

„Powódź była katalizatorem dla społeczności. Z dnia na dzień walka z żywiołami zastąpiła codzienne życie, a z tłumu wyłonili się przywódcy” – powiedziała Kipińska.

„Wysoka woda”

kredyt: Telemark

Opowiedz nam: Czy wiedziałeś o klęsce żywiołowej, która dotknęła Polskę w 1997 roku? Co sądzisz o serialu Netfliksa „Wielka powódź”?

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *