Ponad 100 firm z Gipuzkoa i prawie 20 firm słoweńskich wzięło w tym tygodniu udział w spotkaniu zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą w celu wzmocnienia powiązań handlowych między regionem a krajem Europy Środkowej. Z ekonomicznego punktu widzenia istnieje pokrewieństwo między Słowenią a Krajem Basków. Oba są krajami wysoko uprzemysłowionymi, gdzie 28% PKB jest generowane przez tego typu firmy. Robert Krimelj, ambasador Słowenii w Hiszpanii, podkreśla, że stosunki handlowe między Gipuzkoa a jego krajem powinny rosnąć jak piana w nadchodzących latach.
– Co cię sprowadza do Donostii i Gipuzkoa?
– Chcemy nadal przybliżać nasz świat biznesu do Gipuzkoa i tutejszych ludzi biznesu. Euskadi to druga społeczność w Hiszpanii z największą wymianą handlową ze Słowenią, ale wciąż istnieje potencjał do wykorzystania. Mamy wiele podobieństw (krajobraz, walory ekonomiczne, jedzenie…), które musimy wykorzystać w świecie biznesu, a Gipuzkoa może być punktem odniesienia dla Słowenii, aby mieć większą obecność w Hiszpanii.
Jakie są mocne strony Słowenii?
– Poza infrastrukturą transportową i uznawaną przez wiele krajów jakością wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, posiadamy również najważniejszy port nad Adriatykiem, który może służyć jako baza wypadowa do eksportu pojazdów produkowanych w Hiszpanii i Kraju Basków do Europy Środkowej. Kiedy konflikt zbrojny na Ukrainie się skończy, co mam nadzieję nastąpi wkrótce, Słowenia pod przywództwem Zełenskiego będzie również strategicznym punktem dla ożywienia gospodarczego kraju. Większość naszego eksportu przemieszcza się w promieniu 500 km (Austria, Bawaria, Polska, Szwajcaria, Włochy…), więc bycie w Słowenii oznacza również przebywanie w tych krajach. Społeczeństwo w naszym kraju mówi wieloma językami, istnieje również bardzo przyjazne środowisko gospodarcze i mentalność biznesowa do robienia interesów. Z drugiej strony Hiszpania wciąż znajduje się na 20. miejscu pod względem wymiany handlowej ze Słowenią. Coś jest nie tak i musisz to bardziej wzmocnić. Za pięć lat powinniśmy być w „pierwszej dziesiątce”, a Kraj Basków może być wzorem dla reszty społeczności, aby bardziej interesowały się Słowenią.
Możliwy
„Euskadi jest drugą społecznością w Hiszpanii z największą wymianą handlową ze Słowenią, ale wciąż może pójść dalej”
Czy w Słowenii jest wiele możliwości biznesowych dla firm z Gipuzkoa?
– Absolutnie. Słowenia jest dla Gipuzkoa punktem wyjścia do prowadzenia interesów w Europie Środkowej. Między Krajem Basków a naszym widać bardzo pozytywne sygnały biznesowe, możliwości jest tak wiele, że trzeba po prostu skorzystać i zorganizować spotkanie firmowe, takie jak to promowane przez Izbę. W tym tygodniu ponad 100 firm z Gipuzkoa wykazało zainteresowanie Słowenią. Istnieje wiele obszarów, w których nasze firmy i firmy baskijskie mogą współpracować w głębszy i bardziej ciągły sposób, na przykład wszystkie związane z zaawansowaną technologią, energią odnawialną, zaawansowaną technologią gospodarki wodnej, technologią informacyjną, telekomunikacją czy sektorem motoryzacyjnym.
Energia odnawialna
W Słowenii również nie brakuje głosów krytycznych wobec budowy elektrowni wiatrowych.
– Czy w Gipuzkoa jest jakiś projekt, firma lub model ekonomiczny, który zwrócił twoją uwagę?
– Tak, w Kraju Basków, a zwłaszcza w Gipuzkoa, jest wiele parków technologicznych z bardzo silnymi startupami, jak to ma miejsce w Słowenii. Mamy wiele podobieństw. Musimy tylko pomóc tym firmom i pomóc im się poznać, aby mogły dzielić się wiedzą.
Twój kraj dużo inwestuje w energię odnawialną. Czy pojawiają się krytyczne głosy np. w sprawie budowy turbin wiatrowych?
– Tak, w Słowenii jest też wiele organizacji, które sprzeciwiają się tego typu budownictwu jak wiatraki czy duże elektrownie fotowoltaiczne z takimi samymi argumentami jak tutaj. Myślę, że jesteśmy kilka kroków do tyłu w tej kwestii. Specjalizujemy się jednak w dostarczaniu rozwiązań energetycznych i technologicznych dla firm i organizacji. Siedem lat temu Lublana została uznana za najbardziej zieloną stolicę Europy z najlepszymi danymi dotyczącymi gospodarki o obiegu zamkniętym.
Jak Słowenia stoi przed przejściem na samochody elektryczne?
– Jesteśmy w tym samym punkcie, co reszta Europy. Priorytetem jest pomoc naszym firmom motoryzacyjnym w „przyjaznym” przejściu na pojazd elektryczny. Są mniejsze i mogą mieć większą elastyczność w dostosowywaniu się.
„W ubiegłym roku Słowenia odnotowała swój historyczny szczyt inflacji”.
Wojna na Ukrainie w zeszłym roku odbiła się w większym lub mniejszym stopniu na każdym z krajów europejskich. Inflacja osiągnęła poziomy niespotykane od 30 lat, a ceny różnych surowców osiągnęły ekstremalne poziomy. W 2022 roku eksport w Słowenii wzrósł o 36,78% w porównaniu z rokiem poprzednim, a sprzedaż za granicę stanowiła 112,43% PKB, co jest bardzo wysokim wynikiem w porównaniu z resztą krajów. „Wojna na Ukrainie miała pełny wpływ na słoweńską gospodarkę, zwłaszcza w zeszłym roku. Jesteśmy krajem, który żyje z dużej części naszego eksportu, a jeśli sytuacja w krajach sąsiednich, takich jak Włochy, Niemcy czy Szwajcaria, cierpi, to także nasza. Jeśli te rynki nie będą rosły, to naprawdę trudno będzie sprzedawać swoje produkty w tych krajach.” W lipcu ubiegłego roku Hiszpania odnotowała najwyższą od trzech dekad inflację na poziomie 10,8%. Wzrost cen był zauważalny także w Kraj bałkański «To eskalacja Inflacja w Słowenii jest bardzo podobna do tej, która miała miejsce w Hiszpanii. W zeszłym roku osiągnęliśmy nasz historyczny szczyt z inflacją na poziomie 8,8%, prawdopodobnie najwyższą w naszej najnowszej historii, która dotknęła wszystkich naszych obywateli. wycofuje się iw przyszłym roku osiągnie wartości bliskie 2%.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”