Ropa i gaz będą kontynuowane w 2022 r. | rynki

2021 był rokiem rekordów dla węglowodorów. Gaz ziemny osiągnął rekordowy poziom, podczas gdy baryłka ropy przekroczyła granicę 80 euro po raz pierwszy od 2018 roku. Pandemia i geopolityka były kluczowymi elementami tego rajdu. Wzrost zapotrzebowania na energię w wyniku ponownego otwarcia światowych gospodarek doprowadził do pojawienia się pewnych trendów, takich jak dekarbonizacja i rosnący popyt w Chinach, co spowodowało zachwianie równowagi na światowym rynku energii i eskalację inflacji. Ale jakie są szacunki ekspertów dotyczące paliw kopalnych w 2022 roku? Opinie są podzielone.

W przypadku ropy Brent, która kosztuje powyżej 79 USD za baryłkę, oczekiwania były mieszane. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej prognozuje, że jej cena spadnie w przyszłym roku do przedziału od 65 do 70 dolarów za baryłkę, obliczenia poparte przez agencję ratingową Fitch. Banki inwestycyjne nie zgadzają się jednak. Analitycy JP Morgan i UBS spodziewają się, że cena ropy Brent przekroczy 80 USD za baryłkę, a nawet spekulują, że może przekroczyć 90 USD za baryłkę. Bardziej umiarkowane są brytyjskie Barclays i japońskie MUFG, gdzie zapewniają, że ich koszt pozostanie w przedziale zbliżonym do obecnego.

Ben Lidler, analityk rynków światowych w eToro, zgadza się, że ceny ropy naftowej pozostaną wysokie do 2022 r., ale podkreśla, że ​​wpływ tych cen nie jest taki sam jak wcześniej: „Rosnące ceny energii doprowadziły do ​​wyższej inflacji, ale powinny. Skutków nie należy przeceniać. Ceny ropy stają się coraz mniej ważne dla gospodarki i rynków. Działalność produkcyjna stanowi zaledwie 12% PKB Stanów Zjednoczonych. Sektor energetyczny stanowi 3,5% indeksu S&P 500.

W przypadku gazu ziemnego historyczne wzrosty cen w 2021 r. zostały silnie nacechowane geopolityką. Zachodnie rządy oskarżyły Rosję, głównego dostawcę gazu do Europy, o wykorzystywanie dostaw gazu do zmuszenia 27 krajów do wyrażenia zgody na zatwierdzenie gazociągu Nord Stream 2, który połączy Rosję z Niemcami. – I konflikt z Ukrainą.

Wydaje się, że te problemy nie zostaną rozwiązane. W rzeczywistości rosyjski Gazprom odmówił zaspokojenia potrzeb takich krajów jak Ukraina i Polska, które są obecnie zmuszone do importu gazu z Niemiec, i pozostał „ściśle przestrzegając swoich komunikatów”. Z kolei koncern gazowy odnotował wzrost o „o jedną trzecią” od listopada dziennych dostaw do Chin, a na 2022 r. zapowiedział inwestycję ok. 21 tys. mln euro w dalszy rozwój połączenia z Chinami.

Również cena kontraktów terminowych na gaz nie wykazuje znaczących zmian w 2022 roku. Jego cena na rynku holenderskim za pierwszy kwartał jest o 227% wyższa od ceny sprzed kryzysu, natomiast cena za drugi kwartał jest wyższa o 187%. Z drugiej strony, według danych Gas Infrastructure Europe, na początku zimy europejskie rezerwy gazu są o 27,4 proc. mniejsze niż 12 miesięcy temu io 37,4 proc. mniej niż w przeszłości. W związku z tym JPMorgan zrewidował swoje prognozy cen gazu w 2022 roku.

Paolo Zangiri, główny ekonomista Generali Investments, zgadza się z tą optymistyczną prognozą. Zangiri wskazuje, że pierwszy wpływ wyższych cen paliw, czy to ropy naftowej czy gazu, będzie miał wpływ na ceny konsumpcyjne. Specjalista podkreśla jednak, że sektory produkcyjne, takie jak przemysł stalowy i papierniczy, są od nich w dużej mierze zależne, a jeśli ceny będą nadal rosły, inflacja produkcji przyspieszy i będzie miała bezpośredni wpływ na konsumentów, którzy już odczuwają skutki. . historycznie wysoka inflacja

Aby temu przeciwdziałać, w 2022 r. Komisja Europejska ma wprowadzić w życie pierwsze środki w odpowiedzi na rosyjską presję, w tym masowe zakupy gazu i przegląd systemu cen.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *