Rosja a upolitycznienie praw człowieka w ONZ

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

Dzień wcześniej, pod silną presją Waszyngtonu na państwa członkowskie ONZ, w Zgromadzeniu Ogólnym przyjęto rezolucję o zawieszeniu Moskwy w prawach członkowskich w Radzie Praw Człowieka.

Dokument został przyjęty 93 głosami, przy 24 głosach przeciw i 58 wstrzymujących się, i wzbudził różne obawy dotyczące podwójnych standardów i selektywności w rozpatrywaniu sprawy.

Ten mechanizm zawieszenia był bardzo kwestionowany w ramach organizacji wielostronnej, ponieważ pozwala on znacznie mniejszej liczbie krajów, które głosowały za krajem na włączenie do Rady Praw Człowieka, podjąć decyzję o jego wydaleniu.

Rosja została wybrana do tego państwa w 2020 roku 158 głosami, a za rezolucją zawieszającą ją poparły 93 państwa członkowskie ONZ.

Kraje takie jak Boliwia, Nikaragua i Kuba głosowały przeciwko zawieszeniu, a kilka delegacji wyraziło na Zgromadzeniu Ogólnym poważne obawy dotyczące podwójnych standardów, upolitycznienia i selektywnego podejścia do praw człowieka.

Stały przedstawiciel Kuby przy ONZ, Pedro Luis Pedroso, zakwestionował ten mechanizm zawieszenia, który nie ma sobie równych w żadnym innym organie ONZ.

Jego zdaniem nie jest przypadkiem, że najbardziej zagorzałymi propagatorami klauzuli zawieszającej w negocjacjach utworzenia nowej Rady Praw Człowieka byli wśród krajów rozwiniętych z wyraźną tendencją do oskarżania krajów Południa o nieprzystosowanie się do rzekomych modeli demokracja.

Pedroso dodał, że ci „gorliwi promotorzy” pozostają po cichu współwinni łamania praw człowieka w krajach zachodnich.

Podkreślił, że Waszyngton spowodował śmierć setek tysięcy cywilów, co nazywa „szkodą uboczną”, a także przesiedlenia milionów ludzi i masowe zniszczenia w całej geografii planety, ale stowarzyszenie to nigdy nie zawiesiło żadnego z ich prawa. .

Czy Zgromadzenie Ogólne może kiedyś przyjąć rezolucję zawieszającą Stany Zjednoczone w Radzie Praw Człowieka? zapytał ambasador Kuby.

Zaznaczył, że tak się nie stało i wydaje się, że tak się nie stanie pomimo ich rażących i powszechnych naruszeń praw człowieka w wyniku najazdów i brutalnych wojen przeciwko suwerennym państwom, opartym na ich geopolitycznych interesach.

A klauzula zawieszająca nie będzie miała zastosowania do państwa, które przez ponad 60 lat utrzymywało Kubę w blokadzie kryminalnej, która stanowi najbardziej rażące, poważne i systematyczne pogwałcenie praw człowieka narodu i autentyczny akt ludobójstwa przeciwko nim. . Cały naród, podkreślił Pedroso.

Na początku tego tygodnia Waszyngton ogłosił, że dąży do wydalenia Moskwy, podając jako uzasadnienie rzekome zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Jednak w wielu przypadkach kraj północny był przedmiotem kontrowersji w tym organie ONZ z powodu naruszeń praw człowieka popełnionych przez ten kraj, nawet przez instytucje rządowe.

Na kilka dni przed czwartkowym głosowaniem w Zgromadzeniu Ogólnym, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził zaniepokojenie precedensem, jaki mogłaby ustanowić taka rezolucja.

Zawieszenie praw Rosji jako członka Rady Praw Człowieka uniemożliwia jej głosowanie i składanie propozycji w tym organie. To już drugi raz, kiedy Zgromadzenie Ogólne podjęło taką uchwałę, a pierwszy miał miejsce w 2011 roku, kiedy Libia została zawieszona w członkostwie.

rgh / ifb

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.