Rosja bombarduje wschodnią Ukrainę, która będzie centrum Davos

Rosja kontynuowała bombardowanie wschodniej Ukrainy w niedzielę, a jej prezydent Wołodymyr Zełenski przygotował się do interwencji w poniedziałek, zanim światowe elity polityczne i gospodarcze zgromadzą się w Davos w kontrataku dyplomatycznym.

Po nieudanej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy, Kijowa, siły rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na wschodniej Ukrainie, gdzie toczą się walki.

W tym kontekście Rada Najwyższa zgodziła się przedłużyć stan wojenny i powszechną mobilizację do 23 sierpnia.

Według ukraińskiej prezydencji rosyjskie bombardowania dotarły w sobotę wieczorem do miast Mikołajów, Charków i Zaporoże.

Dzień wcześniej w obwodzie donieckim zginęło 7 cywilów, a 10 zostało rannych, aw obwodzie ługańskim jedna osoba zginęła, a dwie ranne, wszyscy w ostrzale, według ich władców.

„Rosjanie robią wszystko, co w ich mocy, aby pokonać Siewierodonieck” – powiedział gubernator obwodu ługańskiego Siergiej Gajdai. To miasto jest strategiczne dla podboju regionu, który wraz z Donieckiem tworzy Donbas.

„Miasto jest dewastowane, ponieważ Robigny i Popasna zostały zniszczone wcześniej” – powiedział Gedayi w sobotę.

Ukraiński Sztab Generalny powiedział w swoim codziennym raporcie w niedzielę, że armia rosyjska kontynuowała ataki rakietami i trasami powietrznymi w całym regionie, a nawet „zwiększyła je, używając sił powietrznych do niszczenia ważnej infrastruktury”.

Według prezydenta Zełenskiego wojna „będzie krwawa, będą walki, ale na pewno skończy się to kanałami dyplomatycznymi”.

Do tej pory odbyło się kilka spotkań negocjatorów z obu stron, ale bez wymiernych rezultatów.

Prezydent RP Andrzej Duda, który w niedzielę odwiedził Kijów, podkreślił, że od tej pory nie będzie możliwe „robienie interesów jak zwykle” z Rosją.

„Po Boca, Borodiance i Mariupolu nie ma już „biznesu jak zwykle” [negocios como de costumbre] z Rosją” – stwierdził w przemówieniu przed Radą Najwyższą.

W Buczy i Borodiance, zajętych, a później opuszczonych przez wojska rosyjskie, po przejściu wojsk moskiewskich znaleziono zabitych setki cywilów.

A w południowo-wschodniej Ukrainie portowe miasto Mariupol zostało zdewastowane po miesiącach ciągłego oblężenia i bombardowań, w których zginęło co najmniej 20 000 cywilów, według władz ukraińskich.

W tym mieście 52-letnia Angela Kubica zapytała: „Na co jeszcze mam nadzieję? Co mogę powiedzieć, kiedy dom jest zniszczony, kiedy życie jest zniszczone?”

Polski prezydent powiedział też, że nie spocznie „dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej”. Jednak w wywiadzie dla lokalnego radia francuski minister delegat do spraw europejskich Clement Bon przekonywał, że akcesja Kijowa do UE „potrwa prawdopodobnie 15 lub 20 lat”.

„W międzyczasie jesteśmy winni Ukraińcom… projekt polityczny, w który mogą się zaangażować” – kontynuował, odnosząc się do propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby Ukraina weszła do „europejskiej wspólnoty politycznej”.

Zełenski, który odrzuca plan Macrona, przygotowuje się do wygłoszenia przemówienia wideo na Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, które rozpocznie się w poniedziałek po dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem.

Oczekuje się, że wykorzysta tę nową platformę, aby wezwać światowych przywódców do udzielenia większej pomocy KIF, zarówno finansowej, jak i wojskowej.

Zełenski będzie pierwszą głową państwa, która wygłosi przemówienie. Kilku ukraińskich polityków będzie obecnych w Davos, ponieważ Rosjanie zostali wykluczeni.

Dla założyciela Forum, Klausa Schwaba, edycja 2022 nadchodzi w najbardziej dogodnym momencie i jest najważniejsza od momentu jej powstania ponad 50 lat temu.

„Rosyjska agresja… będzie postrzegana w podręcznikach historii jako załamanie systemu, który pojawił się po II wojnie światowej i zimnej wojnie” – powiedział w tym tygodniu podczas briefingu prasowego.

Rosja opublikowała listę 963 amerykańskich osobistości, którym zakazano wjazdu do kraju w odwecie za podobne sankcje nałożone przez Waszyngton.

Na liście znajdują się prezydent Joe Biden, jego sekretarz stanu Anthony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin, a nawet szef Meta (spółki macierzystej Facebooka), Mark Zuckerberg.

Ukraina będzie kontynuować ofensywę dyplomatyczną w niedzielę na spotkaniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie w przyszłym tygodniu przedstawi rezolucję 194 członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Oczekuje się, że potępi on ataki Moskwy na system zdrowotny i potępi bardzo poważne konsekwencje inwazji i blokady ukraińskich portów na światowe dostawy zboża i wzrost cen.

bur-cpy / thm / meb / sag / mb

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *