Rosja broni swojej obecności wojskowej w Kazachstanie przed Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską

Rosja broni swojej obecności wojskowej w Kazachstanie przed Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała w piątek, że władze USA mają wątpliwości, czy siły OUBZ zostały legalnie zaproszone do Kazachstanu.

W odpowiedzi rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zagarowa powiedziała, że ​​niektórzy urzędnicy amerykańscy nie rozumieją sytuacji na terytorium Kazachstanu.

Jego słowa nawiązują do sarkastycznego komentarza sekretarza stanu (doradcy) Stanów Zjednoczonych, Anthony’ego Blinkena, który pytanie Kazachstan potrzebował pomocy z zewnątrz i ostrzegł, że „kiedy Rosjanie są w twoim domu, czasami trudno jest ich zmusić do wyjazdu”.

Rosyjskie ciało skomentowało na swoim kanale Telegram: „Dzisiaj sekretarz stanu USA Anthony Blinkin bezczelnie żartował z tragicznych wydarzeń w Kazachstanie”.

Tego nauczano przez 300 lat istnienia państwa związkowego.

Doszedł do wniosku, że „Indianie z Ameryki Północnej, Koreańczycy, Wietnamczycy, Irakijczycy, Panamczycy, Jugosłowianie, Libijczycy, Syryjczycy i wielu innych nieszczęsnych ludzi, którzy nie mieli tyle szczęścia widząc tych nieproszonych gości w swoich »domach«, mieliby wiele do powiedzenia na ten temat. ” Ministerstwo Rosji.

Ze swojej strony koordynator ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, wyraził zaniepokojenie w tym zakresie poprzez wiadomość na Twitterze, wzywającą do powstrzymywania. „Zagraniczna pomoc wojskowa przywołuje wspomnienia sytuacji, których należy unikać” – powiedział hiszpański dyplomata.

Zacharowa podkreśliła, że ​​taki rosyjski środek jest konieczny, aby zapobiec ekstremizmowi i zapewnić bezpieczeństwo narodowe Kazachstanu.

Współpraca zewnętrzna

Rosyjskie MSZ wyraziło poparcie dla podjęcia przez rząd Kazachstanu „pilnych działań” w celu przeciwdziałania eskalacji przemocy w regionie, zapowiadając wysłanie jednostek Sił Powietrznych z Moskwy do Kazachstanu w celu ułatwienia normalizacji sytuacji sytuacja.

Ta akcja Rosji jest odpowiedzią na podpisany w 1992 roku Układ Zbiorowy o Bezpieczeństwie między Rosją, Armenią, Białorusią, Kirgistanem, Kazachstanem i Tadżykistanem, aby zapewnić natychmiastowe wsparcie stronom traktatu w przypadku agresji lub zbrojnego ataku na bezpieczeństwo i stabilność. integralność terytorialną i suwerenność tych państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

W kontekście

5 stycznia prezydent Kazachstanu Kassym Yumart Tokajew przyjął całkowitą dymisję rządu i objął kierownictwo Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na czele której stał dotychczas były prezydent Nurseltan Nazarbajew.

Tokajew twierdził, że protesty zorganizowała grupa niezidentyfikowanych inicjatorów.

„Bandyci i terroryści są dobrze wyszkoleni, zorganizowani i prowadzeni przez specjalne centrum. Niektórzy z nich mówią innymi językami niż Kazachstan. Co najmniej sześć fal zamachów terrorystycznych miało miejsce w Ałmaty”.

W rezultacie poprosił Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) o wysłanie sił pokojowych do przeciwdziałania „zagrożeniu terrorystycznemu” i próbom podważenia jedności państwa kazachskiego.

A w sprawie rozmieszczenia sił pokojowych wyjaśnił, że siły bloku pozostaną w kraju przez „krótkotrwały okres”, aż sytuacja się ustabilizuje.

Tokajew wyraził wdzięczność Armenii, Białorusi, Kirgistanowi, Tadżykistanowi i Rosji za odpowiedź na jego prośbę o pomoc wojskową w ramach OUBZ; A także Chiny, Uzbekistan, Turcja, ONZ i inne organizacje międzynarodowe, które wypowiadały słowa poparcia dla narodu w obliczu tragicznych wydarzeń.

Ponadto podkreślił, że kraj Azji Środkowej „będzie nadal zapewniał bezpieczeństwo i ochronę zagranicznych placówek dyplomatycznych, a także pracowników i mienia zagranicznych firm i inwestorów”. (Podsumowanie agencji)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *