Rosja i Ukraina: Osiem lat wojny zaostrza kryzys energetyczny

Osiem lat konfliktu między Moskwą a Kijowem na wschodzie kraju Ukraina, z armią tego kraju i prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez Kreml jako bohaterami. Napięcie osiągnęło maksimum w wyniku nagromadzenia sił rosyjskich wzdłuż granicy w ostatnich tygodniach. Unia Europejska i Stany Zjednoczone obawiają się, że jest to preludium do nowej inwazji W takim przypadku Rosja zagroziła Ukrainie niezwykle surowymi i bezprecedensowymi sankcjami. Możliwość, że rząd Władimira Putina kategorycznie temu zaprzeczy: argumentują, że podejmują jedynie „odpowiednie środki techniczne i wojskowe” w odpowiedzi na zwiększoną aktywność NATO na Ukrainie i wokół niej.

Była Republika Radziecka utrzymuje z Rosją bardzo silne stosunki społeczne i kulturowe, a tak naprawdę język rosyjski jest na jej terytorium językiem bardzo rozpowszechnionym. Kreml sprzeciwia się ruchowi Kijowa w stronę instytucji europejskich Jako czerwoną linię wskazała przystąpienie Ukrainy do NATO lub posiadanie broni z sojuszu na swojej ziemi. Część problemu utrzymuje się od bardzo trudnego roku 2014: Ukraińcy obalili swojego prorosyjskiego prezydenta, Wiktor JanukowyczPo tygodniach protestów w Kijowie i innych miastach kraju, w odpowiedzi Rosja najechała i zaanektowała Krym na południu Ukrainy, w tym samym czasie, gdy wspierani przez Moskwę separatyści przejęli połacie ziemi z dwóch regionów na wschodzie. znany jako Donbas.

W samym środku tego konfliktu pojawiła się aprobata dla gazociągu Nordstream 2, który podwoiłby dostawy gazu z Rosji do Niemiec (z państwowego Gazpromu) przez Morze Bałtyckie, czyli z ominięciem Ukrainy, która dziś otrzymuje dochody z innych gazociągów Pracownik przejeżdżający przez jej terytorium – tak jak np. przez Polskę. Szacuje się, że kraj otrzymuje w ten sposób około 3 miliardów dolarów rocznie.

Rosyjskie rozmieszczenie na granicy z Ukrainą ma silny wpływ na cenę gazu, na co, jak wyjaśniliśmy, mają negatywny wpływ także inne czynniki. Sergio AvilaAnalityk GI. Cena gazu ziemnego TTF z dostawą w styczniu 2022 r. na rynku holenderskim – referencyjnym w Europie – wzrosła od początku tygodnia o ponad 28% i tylko w tym miesiącu wzrosła o 47%. Został zamknięty przez sześć kolejnych dni powyżej 100 euro za MWh.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *