Rosja nakazuje aresztowanie krytykującego wojnę producenta i reżysera

Rosja nakazuje aresztowanie krytykującego wojnę producenta i reżysera

Moskiewski sąd nakazał aresztowanie znanego producenta filmowego Aleksandra Rudniańskiego i reżysera teatralnego Iwana Wieribiewa pod zarzutem „rozpowszechniania fałszywych informacji” o rosyjskiej armii.

Pierwsze rozprawy przeciwko Rudnyanskiemu i Verebayevowi odbyły się 27 kwietnia, ale sąd poinformował o nich dopiero w środę.

Według służb prasowych sądu przebywający poza granicami kraju Rudnyansky i Veribayev trafią do więzienia, gdy władze rosyjskie będą mogły ich aresztować lub wydać. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło również Veribieva na federalnej liście osób poszukiwanych.

Urodzony w Kijowie Rudnyansky jest uważany za jedną z najbardziej wpływowych postaci rosyjskiego kina ostatnich dziesięcioleci. Wyjechał z kraju po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku i wielokrotnie wypowiadał się przeciwko wojnie. W październiku ubiegłego roku Departament Sprawiedliwości uznał go za „zagranicznego agenta”.

Słynny dramaturg, reżyser i aktor Veribiev od kilku lat mieszka i pracuje w stolicy Polski, Warszawie, wypowiadając się także przeciwko militarnej operacji Kremla w sąsiednim kraju.

Odkąd Putin rozkazał swoim wojskom wkroczyć na Ukrainę w lutym 2022 r., rząd rozpoczął rozprawę z opozycją, jakiej nie widziano od czasów sowieckich.

Szeroko zakrojona represja Kremla stała się kryminalizacją krytyki wojny. Oprócz grzywien i kar więzienia, oskarżeni zostali zwolnieni, umieszczeni na czarnej liście, oznaczeni jako „zagraniczni agenci” lub uciekli z kraju.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *