Rosja nie akceptuje pułapu cenowego nałożonego na jej ropę i przygotowuje się do odpowiedzi

Rosja nie akceptuje pułapu cenowego nałożonego na jej ropę i przygotowuje się do odpowiedzi

zaktualizowane

Ukraina uważa, że ​​to „zniszczy” rosyjską gospodarkę. Szeroki sojusz krajów zachodnich zgodził się w piątek na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy morskiej do 60 dolarów za baryłkę.

Tankowiec zacumowany w kompleksie Cheshires w Rosji.Władze Palestyńskie

Ukraina przekonany, że nałożenie pułapu na cenę ropy z Rosja Przez mocarstwa zachodnie do zalania gospodarki drugiego co do wielkości na świecie eksportera ropy. Szef kancelarii prezydenta Andriej Jermak powiedział, że „rosyjska gospodarka zostanie zniszczona, a Moskwa będzie musiała wziąć odpowiedzialność za swoje zbrodnie”. Ze swojej strony Rosja odpowiedziała, że ​​nie zaakceptuje limitu cenowego i ostrzegła, że ​​analizuje, jak zareagować na środek mający na celu ograniczenie kluczowego źródła finansowania jej wojny na Ukrainie.

Szeroki sojusz krajów zachodnich zgodził się w piątek na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy morskiej do 60 dolarów za baryłkę. Rosja potwierdza, że ​​będzie nadal poszukiwać odbiorców swojej ropy, jednocześnie kilkakrotnie zapowiadając, że nie będzie dostarczać do krajów stosujących pułap. Michaił Uljanow, ambasador Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, powtórzył to stanowisko: Od tego roku Europa będzie żyć bez rosyjskiej ropy..

Po raz kolejny Moskwa ma nadzieję przekonać każdego, że środki szkodzące rosyjskiej gospodarce będą miały negatywny wpływ na wszystkich: „Takie kroki nieuchronnie stworzą większą niepewność i nałożą wyższe koszty na konsumentów surowców”. „Niezależnie od obecnych igraszek z tym niebezpiecznym i nielegalnym narzędziem, jesteśmy przekonani, że rosyjska ropa będzie nadal poszukiwana”.

Pozostali członkowie G7 oraz Australia przystąpili do Szczytu Europejskiego. Ale ani Chiny, ani Indie, chociaż pośrednio wpłynie to również na rosyjskie interesy z tymi dwoma partnerami. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach statki (a także firmy ubezpieczeniowe), które dokonują tych dostaw, mają swoje porty, bazy lub siedziby w krajach objętych sankcjami.

Według Financial Times, Rosja tworzy „flotę cieni” ze starych tankowców Eksportować ropę po wprowadzeniu pułapu cenowego. Dlatego od początku 2022 roku kupiła ponad 100 statków wyposażonych do transportu ropy. Są to statki mające 12, a nawet 15 lat, kupione – w tajemnicy – ​​w celu obejścia sankcji.

uszkodzenia bez skurczu

Środki „powstrzymywania” energii w Rosji są wrażliwe na wypadek wojny, inflacji i kryzysu energetycznego, które również wymagają odwagi i równowagi. Chodzi o to, żeby Rosja zarabiała mniej, ale bez wywoływania trzęsienia ziemi, które prowadziłoby do generalnie wyższych cen paliw. I jeśli to możliwe, aby na światowym rynku było mniej rosyjskiej ropy, która jest dziś zarówno niezbędnym, jak i trującym dobrem.

Kraje, którym Rosja zagraża egzystencjalnie – przede wszystkim Ukraina, ale także Polska czy kraje bałtyckie – zawsze wybierały twardsze i bardziej ryzykowne podejście. Szef sztabu Zełenskiego uważa, że ​​pułap ceny rosyjskiej ropy powinien zostać obniżony do 30 dolarów za baryłkę. Z poziomu UE, Polsce i krajom bałtyckim udało się obniżyć go co najmniej z pierwszych 70 do obecnych 60, a także okresowo go przeglądać, aby upewnić się, że jest to pułap skuteczny, a nie symboliczny.

Rosyjska baryłka kosztuje obecnie około 67 USD, więc ograniczenie już wpłynie na ich dochody. I pada, pada: Rosja od miesięcy sprzedaje ropę za prawie 50% ceny Brenta. Był to sposób na przyciągnięcie nowych klientów w obliczu europejskiej bezczelności.

Obecnie Rosja nadrabia spadek sprzedaży wyższymi cenami. Ale ich sytuacja może się pogorszyć teraz, a jeszcze gorzej w lutym, kiedy wejdzie w życie unijne embargo na morskie dostawy produktów naftowych z Rosji.

standardowo

Projekt zaufania

wiedzieć więcej

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *