Rosja potępia zamiar Polski kontrolowania ukraińskiej gospodarki

Rosja potępia zamiar Polski kontrolowania ukraińskiej gospodarki

Moskwa, 8 sierpnia (Prensa Latina) Służba wywiadu zagranicznego Rosji potępiła dziś polskie plany przejęcia kontroli nad „obiecującymi sektorami” ukraińskiej gospodarki.

„Coraz wyraźniej widać, że nie chodzi tylko o możliwość rozmieszczenia polskich sił pokojowych w zachodnich regionach tego kraju, ale także o przejęcie kontroli nad najbardziej perspektywicznymi sektorami gospodarki sąsiedniego kraju” – napisano w oświadczeniu. Od strony nadającej w sieci RT.

Wywiad twierdził także, że wśród sektorów objętych ambitnym Planem Warszawskim znalazła się produkcja rolna.

W tym sensie stwierdził, że polskie firmy wykorzystują trudną sytuację ukraińskich rolników i organizują skup swoich produktów po niskich cenach, co w niektórych przypadkach prowadzi do bankructwa firm.

Następnie planują kupić swoje aktywa po niskim koszcie. „Można to zilustrować na przykład zakupem nowego jęczmienia po 30 dolarów za tonę, czyli prawie pięć razy taniej niż rzeczywista wartość tego produktu” – podaje serwis.

W związku z tym agencja zauważyła, że ​​Polska inwestuje pieniądze w tworzenie infrastruktury transportowej i innej infrastruktury logistycznej umożliwiającej niezakłócony eksport ukraińskiej żywności do Europy i na inne rynki, ustalając znacznie wyższe ceny.

W tym kontekście podmiot rosyjski wyjaśnił, że Kijów ze swojej strony tworzy podstawy prawne ułatwiające Warszawie te wysiłki.

Przykładowo pod koniec lipca Rada Najwyższa (parlament) przyjęła ustawę przyznającą Polakom specjalny status prawny na terytorium kraju oraz ustawę o prywatyzacji zezwalającą na sprzedaż ukraińskich przedsiębiorstw przemysłowych z 50% rabatem.

„W ten sposób obecne władze w Kijowie rozpoczęły proces sprzedaży kraju, przyznając pierwszeństwo w tym «projektie biznesowym» polskim sąsiadom” – podsumowuje tekst zagranicznego wywiadu.

pamięć/odf

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *