Rosja protestuje przeciwko wydaleniu swoich dyplomatów w Pradze

rusia cancilleria3

Moskwa: – Rosyjskie MSZ zaprotestowało dziś do władz czeskich przeciwko wydaleniu 18 dyplomatów ze swojej ambasady w tym środkowoeuropejskim kraju i zgodnie z oświadczeniem podejmie działania odwetowe.

Wskazał, że zgodnie z dokumentem czeskie władze podjęły „bezprecedensową” decyzję i „bezpodstawne i nieuchwytne wymówki” dotyczące udziału rosyjskich służb specjalnych w eksplozji w 2014 roku w magazynach wojskowych we wsi Vrbtis.

„Wyrażamy nasz zdecydowany protest władzom czeskim” – poinformowało rosyjskie MSZ.

Moskwa ostrzegła też, że działania odwetowe „sprawią, że sprawcy tej prowokacji zdadzą sobie sprawę z pełnej odpowiedzialności za zniszczenie podstaw normalnego rozwoju stosunków między naszymi krajami”.

Podkreślił, że ten „wrogi krok” wpisuje się w szereg antyrosyjskich działań podjętych przez Czechy w ostatnich latach, które są dowodem „próby usatysfakcjonowania Stanów Zjednoczonych w kontekście ich ostatnich sankcji wobec Rosji”.

Dzień wcześniej czeski premier Andrej Babisch i pierwszy wicepremier Jan Jamacic ogłosili wydalenie 18 pracowników ambasady Rosji w Pradze, którzy według strony czeskiej są „ funkcjonariuszami rosyjskich służb specjalnych ”.

Zostali również oskarżeni o udział w bombardowaniu składu amunicji we wschodnim mieście Verbetes w 2014 roku.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *