Rosja rozpoczyna nowe ataki rakietowe na Ukrainę

Rosja rozpoczyna nowe ataki rakietowe na Ukrainę

Kirgistan wycofuje się z organizacji ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez Rosję w obliczu napięć granicznych z Tadżykistanem

Wicepremier Idil Besałow przeprowadza wywiady z dziennikarzami przy wejściu do parlamentu w centrum Biszkeku w Kirgistanie 6 stycznia. (Zdjęcie: Igor Kovalenko/EPA-EFE/Shutterstock)

„Niezniszczalne Braterstwo – 2022” to nazwa wspólnych ćwiczeń wojskowych, które Rosja miała przeprowadzić w tym tygodniu z pięcioma bliskimi sojusznikami w byłej Radzieckiej Republice Kirgistanu.

Zamiast tego, kraj-gospodarz, Kirgistan, odwołał ćwiczenia, które zaplanowano na 10-14 października, dzień przed ich rozpoczęciem.

Gdzie jest „niezniszczalne braterstwo”, gdy nasze wioski są atakowane przez kolegę? [de la alianza]Idil Besałow, wicepremier Kirgistanu, powiedział we wtorek w rozmowie z CNN, odnosząc się do ostatnich ataków, które według niego zostały przeprowadzone przez Tadżykistan.

Trochę kontekstu: Kirgistan oskarżył Tadżykistan, innego rosyjskiego sojusznika i członka sojuszu wojskowego OUBZ, o przeprowadzenie we wrześniu śmiertelnego ataku transgranicznego, w którym zginęło 63 obywateli Kirgistanu i przesiedlono ponad 140 000 osób.

„Jak witamy udział sił tadżyckich w ćwiczeniach na naszym terytorium?” – zapytał. – powiedział Besałow.

Rząd tadżycki oskarżył Kirgistan o wszczęcie 16 września walk transgranicznych.

Choć przywódcy obu krajów zostali zaproszeni na spotkanie zorganizowane przez prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji jego 70. urodzin w zeszłym tygodniu, uczestniczył tylko prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon oraz kilku przywódców byłych republik radzieckich.

Putin przyznał Rachmonowi „Order Zasługi dla Ojczyzny” za „zapewnienie regionalnej stabilności i bezpieczeństwa”, co było gestem, z którego Kirgistan wyszydzał.

Wicepremier Kirgistanu zauważył, że rosyjska wojna na Ukrainie odciągnęła Moskwę od bycia gwarantem pokoju i bezpieczeństwa w byłej sowieckiej Azji Centralnej.

„Wiemy to [los rusos] Oni mieli wystarczająco dużo problemów gdzie indziej, Baisalov powiedział CNN, ale to jest to, co uważają za supermocarstwo. „Jeśli są supermocarstwem, powinni być w stanie zająć się wszystkimi obszarami odpowiedzialności geograficznej”.

Kirgistan, wraz z Tadżykistanem, zachowywały publiczną neutralność wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *