Rosja zapowiada ograniczenie aktywności wojskowej w Kijowie i Czernihowie | Gospodarka

Po negocjacjach przeprowadzonych w Stambule z delegacją ukraińską Rosja ogłosiła dziś decyzję o „drastycznym” ograniczeniu aktywności wojskowej wokół stolicy Ukrainy Kijowa i obleganego miasta Czernigow na północy.

„W celu zwiększenia wzajemnego zaufania i stworzenia warunków niezbędnych do kontynuowania negocjacji i osiągnięcia celu, jakim jest osiągnięcie konsensusu i podpisanie porozumienia, rosyjskie Ministerstwo Obrony zdecydowało o kilkukrotnym zasadniczym ograniczeniu aktywności wojskowej wokół Kijowa i Czernigowa” ze strony wiceminister obrony Rosji. Minister Aleksander Fomin powiedział.

Zaznaczył, że Rosja podejmuje ten krok, sprawdzając, czy negocjacje w sprawie „neutralności i nieatomowego statusu”, oprócz udzielenia „gwarancji bezpieczeństwa” Ukrainie, weszły „na poziomie praktycznym”.

Fomin wyraził przekonanie, że „w Kijowie zostaną podjęte odpowiednie decyzje i stworzone warunki” do kontynuacji negocjacji. Wskazał, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Rosji poinformuje prezydenta Rosji Władimira Putina o jego powrocie do Moskwy.

Ze swojej strony szef delegacji rosyjskiej Władimir Miedinski po raz pierwszy zasugerował możliwość zawarcia „traktatu” między Moskwą a Kijowem po negocjacjach, które określił jako „konstruktywne”, i podkreślił gotowość Moskwy do „dwóch kroków”. ”. w celu deeskalacji konfliktu”, jeden wojskowy i drugi polityczny.

„Po dzisiejszych merytorycznych rozmowach uzgodniliśmy i zaproponowaliśmy układ, w ramach którego głowy państw mogłyby spotykać się jednocześnie z początkiem traktatu” – powiedział, odnosząc się do Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Putina.

Miediński wyjaśnił, że podpisanie wspomnianego traktatu „nie będzie prostą sprawą”, ponieważ spotkanie, na którym „prawdopodobnie” się odbędzie, powinno obejmować nie tylko Rosję i Ukrainę, ale także „państwa gwarantów pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie”. .

„W ten sposób, jeśli szybko pracujesz nad traktatem i osiągnięciem niezbędnego porozumienia, możliwość pokoju będzie znacznie bliższa” – wyjaśnił. Z kolei Fomin wezwał Ukrainę do przestrzegania Konwencji Genewskiej o traktowaniu rosyjskich jeńców wojennych po tym, jak Moskwa potępiła naruszenia popełnione przez armię ukraińską.

Propozycja Ukrainy

Ukraińska delegacja ogłosiła we wtorek w Stambule po rundzie negocjacji z Rosją, że Ukraina jest gotowa zrezygnować z przystąpienia do jakiegokolwiek sojuszu wojskowego, w tym NATO, jeśli w zamian otrzyma pisemne gwarancje bezpieczeństwa od dziesięciu krajów.

„Chcemy międzynarodowego mechanizmu, który działa zgodnie z artykułem 5 NATO” – powiedział prasie szef ukraińskiej delegacji David Arhamia.

„Chcielibyśmy, aby krajami gwaranta były kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ (Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone i Francja), a także Turcja, Niemcy, Kanada, Polska i Izrael” – wyjaśnił parlamentarzysta.

W przypadku ataku lub agresji na Ukrainę Kijów może poprosić o konsultacje w ciągu trzech dni, a jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana kanałami dyplomatycznymi, będzie uprawniony do pomocy wojskowej, w tym ogłoszenia strefy zakazu lotów, powiedział Arahami. . Zatwierdzenie zaproponowane przez jego delegację.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *