Rosjanie wyparowują z Costa del Sol: wojna pozostawia firmy zajmujące się luksusowymi nieruchomościami bez jednego ze swoich głównych klientów | Praca

Rosjanie wyparowują z Costa del Sol: wojna pozostawia firmy zajmujące się luksusowymi nieruchomościami bez jednego ze swoich głównych klientów |  Praca

Nigdy nie byli w większości, ale ich obecność zawsze była błogosławiona przez sektor nieruchomości na Costa del Sol.Wśród najlepszych klientów od lat są Rosjanie. Szukali najlepszych domów nad morzem lub w górach. Chcieli dużych sal, dużych pomieszczeń, dużo światła, krytego basenu i siłowni. I zawsze dobrze płacili. Teraz, po inwazji na Ukrainę i nałożeniu międzynarodowych sankcji na jego kraj, jego obecność praktycznie zniknęła w złotym trójkącie Malagi, który tworzą Marbella, Estepona i Benahavis. „Operacje zostały ograniczone do minimum”, mówi Christina Szekely, prezes agencji dobrego samopoczucia, która nosi jej imię. „Ich popyt prawie całkowicie zniknął” – dodają stowarzyszenie przedsiębiorców mieszkaniowych wysokiej jakości DOM3, twierdząc, że Rosjanie są teraz grupą sprzedającą, szukającą płynności, a ich miejsce zajęły inne rynki, np. polski.

Pandemia zrewolucjonizowała rynek luksusowych nieruchomości na Costa del Sol, a rezerwacja przypomniała o wielkim bogactwie tego, co ma do zaoferowania wybrzeże Malagi. Docenili też bardziej klasyczne czynniki, takie jak dobra pogoda lub bliskość lotniska w Maladze, które z powodu wojny utraciło cztery cotygodniowe połączenia z Moskwą, oraz liczne usługi specjalne, jakie oferuje region, od szkół i przychodni po pola golfowe. Według powszechnego konsensusu dla branży ostatnie dwa lata były najlepsze w historii rynku dóbr luksusowych w regionie, ale obywatele Rosji zniknęli z tego równania. Konflikt zbrojny i promowane sankcje wobec Rosji zebrały swoje żniwo. „Ciągle kupują, ale teraz jest ich o wiele mniej”, mówi Jimmy Weeden, założyciel agencji nieruchomości 3SA.

Wiedzą o tym dobrze w najbardziej ekskluzywnym obszarze miejskim Europy, La Zagaleta, kilka minut na północ od Marbelli, gdzie znajdują się jedne z najbardziej luksusowych willi, których ceny przekraczają 30 milionów euro. Według jego dyrektora generalnego, Jacopo Cestino, po inwazji nie doszło do nabywania nieruchomości ani gruntów w kompleksie przez ludzi z tego kraju. „Nie otrzymaliśmy nawet wiadomości od rosyjskich inwestorów lub brokerów w ich imieniu, którzy są zainteresowani nieruchomościami”, dodaje Cestino, który uważa, że ​​wynika to ze ścisłej kontroli, jaką nakładają na aktywa klientów. Szef tego kącika fabularnego podkreśla, że ​​popyt rosyjskich obywateli na luksusowe mieszkania jest obecnie „praktycznie w stagnacji”. Źródła branżowe tłumaczą, że nieliczni, którzy kupili w ubiegłym roku, to mieszkańcy krajów europejskich lub innych, takich jak Dubaj, ale są też tacy, którzy przelewają pieniądze, aż dotrą do Hiszpanii z krajów takich jak Azerbejdżan czy Turcja. W 2022 r. – według najnowszych dostępnych danych – w Maladze mieszkało nieco ponad 8300 obywateli Rosji, co oznacza wzrost o tysiąc w stosunku do poprzedniego roku. Większość – 2481 – mieszka w Marbelli, gdzie jest wszystko, od mediów po rosyjskie szkoły i napisy „Na sprzedaż” pisane cyrylicą.

Raport Marbella Real Estate Market Report 2023 autorstwa Diany Morales Real Estate pokazuje, że ruch z Rosji na jej stronie internetowej wzrósł o 105% na koniec 2021 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, ale także, że po wojnie popyt utknął w martwym punkcie. Wybrzeże Malagi. Jeśli już w Hiszpanii tylko dwa na sto zagranicznych przejęć odpowiadają Rosjanom w 2022 r. – liczba ta wzrosła do 3% w pierwszym kwartale tego roku, według Stowarzyszenia Rejestratorów – jego rola na Costa del Sol jest obecnie mało istotna i blisko 1%. Kilka liczb na jednym rynku, w Maladze, gdzie według urzędu rejestracyjnego co trzeci dom jest kupowany przez obcokrajowców. Zwłaszcza z Wielkiej Brytanii (16%) i Szwecji (12%). Holandia (8%) stała się trzecim najważniejszym krajem. Inne badanie, przeprowadzone przez firmę zajmującą się nieruchomościami Panorama, z zeszłego roku pokazało, że siła nabywcza Rosji jest „bardzo ograniczona”. Biura znajdują się w Puente Romano, w sercu Golden Mile w Marbelli, blisko luksusu Puerto Banus i historii Marbella Club Hotel.

złota wiza

Za metr kwadratowy można w okolicy zapłacić 25 000 euro i jest to jedna z ulubionych rzeczy rosyjskich obywateli, głównie biznesmenów z dużymi kontami czekowymi, daleka od oligarchicznego stereotypu. „Zawsze szukali tego, co najlepsze: nad brzegiem morza lub w górach z najlepszym widokiem. Lubią dobre. Ale w zeszłym roku nie miałem stamtąd ani jednego klienta „- mówi Christina Zecelli. Preferowanymi regionami dla tych obywateli były również Nueva Andalucia czy La Quinta, którzy dodatkowo mogą uzyskać złotą wizę przy zakupie domów za ponad 500 000 euro, tak jak 806 osób eurazjatyckiego giganta w latach 2013-2019.

Ale Marbella za nimi nie tęskni. Jej marka ugruntowała swoją pozycję wśród najważniejszych w Europie dla drugich domów, a po pandemii także po raz pierwszy. Spadkowi rynku rosyjskiego towarzyszył także wzrost liczby innych obywateli, którzy go zastąpili, zwłaszcza z krajów graniczących z Rosją czy Ukrainą, szukających bezpieczeństwa. „Szczególnie z Polski” – mówią w lidze DOM3, ale także z innych miejsc, takich jak Litwa, Łotwa, Estonia czy Rumunia – wynika z danych Panorama Properties. „Podczas gdy w innych miastach w Europie Północnej i Środkowej recesja wynikająca z rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rosnące stopy procentowe (między innymi) zaczęła zbierać żniwo, Marbella wyszła z tego silniejsza, wykazując wskaźniki wzrostu znacznie wyższe niż jej konkurenci”, potwierdza Diana Moralla Nieruchomości.

Śledź wszystkie informacje dot Gospodarka I Praca W Facebook I Świergotlub na naszej stronie Biuletyn tygodniowy

Plan pięciu dni

Najważniejsze daty gospodarcze danego dnia wraz z kluczami i kontekstem, aby zrozumieć ich zakres.

Odbierz go na swoją pocztę

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *