Rośliny mówią, i to z głośnością zbliżoną do ludzkiego głosu

Rośliny mówią, i to z głośnością zbliżoną do ludzkiego głosu

Jest wielu ludzi, którzy rozmawiają ze swoimi roślinami. Nikt nie może wątpić, że oni też to potrafią, głosem podobnym do naszego. Po raz pierwszy zademonstrował to właśnie zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie, którym udało się nie tylko nagrać „głos” różnych rodzajów roślin, ale także przeanalizować znaczenie wydawanych przez nie dźwięków.

W przełomowym badaniu właśnie opublikowanym w czasopiśmiekomórkaNaukowcy wyjaśnili, że dźwięki podobne do „kliknięcia” są podobne do trzasku popcornu i są wytwarzane z głośnością podobną do ludzkiej mowy. Nie możemy ich usłyszeć, ponieważ są to dźwięki o wysokiej częstotliwości, które są poza zasięgiem naszego słuchu, ale mogą być odbierane przez różne gatunki zwierząt.

Jak piszą naukowcy w swoim artykule: „Odkryliśmy, że rośliny na ogół wydają dźwięki, gdy są w stresie, i że każda roślina i każdy rodzaj stresu jest powiązany z określonym, rozpoznawalnym dźwiękiem. Chociaż dźwięki wydawane przez rośliny są niezauważalne dla ludzkie ucho, prawdopodobnie słyszą je zwierzęta.” różne, takie jak nietoperze, myszy i owady”.

„Z wcześniejszych badań wiemy, że wibrometry rejestrują drgania roślin” – wyjaśnia Twoja noc jest moim limitemDyrektor badań. Ale czy te wibracje zamieniają się w fale dźwiękowe w powietrzu, czyli dźwięki, które można usłyszeć z dużej odległości? Nasze badanie dotyczyło tego pytania, nad którym naukowcy debatowali od wielu lat”.

Słuchaj roślin

W pierwszej fazie badań Hadani i jego współpracownicy umieścili rośliny w głośniku w cichej, odosobnionej piwnicy bez hałasu w tle. Mikrofony ultradźwiękowe, które rejestrują dźwięki o częstotliwościach od 20 do 250 kiloherców (maksymalna częstotliwość wykrywana przez dorosłego człowieka to około 16 kiloherców), ustawione są około 10 centymetrów od każdej rośliny. Badanie koncentrowało się głównie na pomidorach i tytoniu, ale zarejestrowano również pszenicę, kukurydzę, aloes i pokrzywę (rodzaj pokrzywy).

Jak wyjaśnia Hadani: „Przed umieszczeniem roślin w pudle rezonansowym poddaliśmy je kilku zabiegom: niektórych nie podlewano przez pięć dni, innym odcinano łodygę, a niektórych nie dotykano. Naszym celem było sprawdzenie, czy rośliny wydają dźwięki i czy na te dźwięki w jakikolwiek sposób wpływa stan rośliny. Nasze nagrania wykazały, że rośliny w naszym eksperymencie emitowały dźwięki o częstotliwości 40-80 kHz. Niestresowane rośliny emitują średnio mniej niż jeden dźwięk na godzinę , podczas gdy zestresowane rośliny, niezależnie od tego, czy są odwodnione, czy nie, co godzinę wydawane są dziesiątki dźwięków.

A rośliny przemówiły

Po dokonaniu nagrań zostały one przeanalizowane przy użyciu szeregu specjalnie opracowanych algorytmów uczenia maszynowego (AI). Algorytmy nauczyły się rozróżniać różne rośliny i różne rodzaje dźwięków i ostatecznie były w stanie zidentyfikować roślinę oraz określić rodzaj i poziom stresu na podstawie nagrań. Co więcej, algorytmy były w stanie zidentyfikować i sklasyfikować odgłosy roślin nawet wtedy, gdy zostały umieszczone w bardzo hałaśliwej szklarni. Podczas eksperymentu naukowcy monitorowali rośliny powodujące suszę w czasie i stwierdzili, że ilość wytwarzanego przez nie hałasu wzrastała do pewnego szczytu, a następnie spadała.

Jak mówi Hadani: „W tym badaniu przeanalizowaliśmy bardzo starą naukową kontrowersję: udowodniliśmy, że rośliny wydają dźwięki! Nasze odkrycia wskazują, że otaczający nas świat jest pełen dźwięków roślin i że te dźwięki zawierają informacje, na przykład , o braku wody.” lub urazach. Stawiamy hipotezę, że w naturze dźwięki wydawane przez rośliny są odbierane przez pobliskie organizmy, takie jak nietoperze, gryzonie, różne owady, a być może także inne rośliny, które słyszą wysokie częstotliwości i uzyskują odpowiednie informacje. Wierzymy, że ludzie również mogą wykorzystać te informacje, używając odpowiednich przyrządów, aby rośliny informowały rolników, kiedy należy je podlać. Najwyraźniej idealne pole kwiatowe może być hałaśliwym miejscem. Po prostu nie możemy ich usłyszeć brzmi bezpośrednio!”

W przyszłych badaniach naukowcy będą nadal badać szereg intrygujących pytań: Jaki jest mechanizm stojący za dźwiękami roślin? Jak owady wykrywają i reagują na dźwięki wydawane przez rośliny? Czy inne rośliny też słyszą te dźwięki? Według Hadaniego jesteśmy dopiero na początku nowej ery w zrozumieniu świata roślin.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *