Rosyjska wojna na Ukrainie złamała stary porządek świata – 4.11.22 / Bitacora online

11.4.22

do Michael T

Wojna na Ukrainie wkracza w piąty tydzień z Mało wNieustanne bombardowanie Mariupola

. Ale porażki Rosji na polu bitwy stwarzają także realne szanse na pokój, być może poprzez jakąś formę regionalnej autonomii Donbasu, a także neutralności dla całej Ukrainy.Jest to przecież kwestia rozstrzygnięcia narodu ukraińskiego, co spowodowało zaimprowizowane oświadczenie prezydenta Bidena w Polsce, że Władimir Putin”Nie mogę pozostać u władzy

„To był wyraźny błąd. Zamiast grozić zmianą reżimu, Stany Zjednoczone i Europa powinny pracować nad zapewnieniem formuł wyjścia dla obu stron. Wymaga tego ryzyko konfrontacji nuklearnej.

Bez względu na wynik na Ukrainie, świat, do którego wejdziemy z powodu wojny, będzie się bardzo różnił od starej zimnej wojny balansu horroru lub zwodniczej stabilności z ostatnich dziesięcioleci. Możemy dopiero zacząć mierzyć parametry tego nowego świata. Na przykład rola Chin nie jest jeszcze jasna. Jednak pewne rzeczy wydają się dość pewne: NATO stanie się silniejsze i bardziej popularne politycznie, przynajmniej w Europie, podczas gdy Rosja stanie się państwem pariasem, w dużej mierze odciętym od gospodarki kontynentalnej. Sama Europa zostanie podzielona przez nową żelazną kurtynę, z przeciwstawnymi mocarstwami gotowymi do starcia w każdej chwili i bronią jądrową w pogotowiu. Ale to dopiero początek. Wydatki wojskowe wzrosną, podczas gdy inne priorytety (edukacja, zdrowie i działania na rzecz klimatu) zejdą na dalszy plan. Sejsmiczne skutki wojny ukraińskiej poważnie wpłyną na społeczeństwa, zmieniając lojalność polityczną i postawy społeczne. W Niemczech rząd kierowany przez socjaldemokratów i Partię Zielonych właśnie Zatwierdza Jednocześnie znaczny wzrost wydatków wojskowych Anulowanie Gazociąg Nord Stream 2, fundamentalne odejście od uzależnienia od rosyjskiej energii. Podobne ruchy są widoczne w całej Europie, gdzie więzi handlowe z Rosją są zerwane, a politycy tracą wiarygodność Jak Boris Johnson

Wykorzystali kryzys do doszlifowania swoich referencji. Ale długoterminowe skutki wojny nie ograniczą się do Europy. Bezczelny militaryzm ukazany podczas podróży Bidena do Polski prawdopodobnie odbije się echem nie tylko na Kapitolu, gdzie rywalizują o niego Demokraci i Republikanie. Zwiększ budżet Pentagonu i nakładać karyJeszcze bardziej ekstremalny dla Rosji

, ale także w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, gdzie dozbrojenie okopuje uprzywilejowane elity i samolubnych autokratów. Wstrzymanie dostaw pszenicy z Rosji i Ukrainy, dwóch największych światowych eksporterów zboża, może doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego. Towarzyszy temu ideologiczna ofensywa, której nie widzieliśmy od początku zimnej wojny. Trafnie polaryzująca narrację Bidena, stawiając pytanie jako „ Kto wygra? Czy demokracje zwyciężą…? A może zwyciężą autorytarne reżimy?

Już teraz nasyca media i dyskurs politycznego establishmentu myśli i polityki, a jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem, wkrótce może zostać połączona z powściągliwością w sprzeciwie.

W tych okolicznościach najlepiej jest, aby postępowi myśliciele i aktywiści ponownie rozważyli nasze strategie i dostosowali nasze przesłania. Musimy przynajmniej znaleźć nowe sposoby, aby oprzeć się przeciwnościom militaryzmu i rzucić wyzwanie argumentom na rzecz trwałej gospodarki wojennej. Nie możemy zrezygnować z naszych głównych celów, nawet w czasach narastających napięć międzynarodowych. W przeciwnym razie walka o inne priorytety, takie jak zdrowie, edukacja oraz sprawiedliwość społeczna i ekonomiczna, z pewnością zostanie przegrana.

To także stwarza wyzwania i możliwości. Na przykład ruch na rzecz klimatu może pokazać, że globalny militaryzm i uzależnienie od paliw kopalnych są dwiema stronami tego samego medalu, jak od dawna argumentują postępowcy. Gdy Putin grozi użyciem broni nuklearnej, aktywiści pokojowi mają nową okazję do podkreślenia niebezpieczeństwa, jakie stwarza broń nuklearna.

Globalny wpływ wojny na Ukrainie jeszcze się nie skończył. Konieczne jest, aby postępowcy uważnie analizowali sytuację, celowo mobilizowali się i, tam gdzie to możliwe, wykorzystywali okazje do realizacji naszych priorytetów w tym nowym środowisku.

Michael T

, reporter obrony dla The Nation, jest emerytowanym profesorem Global Peace and Security Studies w Hampshire College, a ostatnio Senior Visiting Fellow w Arms Control Association w Waszyngtonie, DC i jest autorem All Hell Breaking Loose: The Pentagon’s Perspective na Klimat. one się zmieniają.


Źródło: https://www.thenation.com/article/world/ukraine-russia-war-impact/ Tłumaczone przez: Enrique Garcia

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.