Rosyjski atak sprawia, że ​​niemiecki Dax jest wrażliwy

Wojna na Ukrainie postawiła Niemcy w centrum uwagi ze względu na ich powiązania z Rosją, która w ostatnich latach stała się główny partner energetyczny. Perspektywa ograniczenia podaży sprawia, że ​​niemiecka gospodarka chwieje się w obliczu ryzyka poważnej recesji, a inwestorzy chcą odrzucić świece dla Unikaj konsekwencji. Niepewność gospodarcza tego kraju wywiera presję na niemiecki rynek akcji, gdzie główny indeks Dax 40 spadł od stycznia najbardziej spośród głównych indeksów europejskich (-12%).

Niemiecka selektywność przesunęła się z notowań 15 470 punktów na koniec 2021 r. do 14000 strumieni, ze spadkiem wyprzedzonym jedynie przez mniej istotny na giełdzie austriacki indeks ATX. W porównaniu z innymi opcjami różnica jest znacząca. Cac 40 w Paryżu to nieco ponad 9%, gospodarka i sektor biznesowy są również powiązane z Rosją, podczas gdy Ibex 35 spadł zaledwie o 1,6%, a FTSE 100 w Londynie notuje wzrost o ponad 2%. Trend w pierwszych miesiącach 2022 W porównaniu z rozwojem Dax w 2021 r.kiedy został przeszacowany i oznaczony w 16% absolutnie wysoki. Jego ostatni rekord został ustanowiony 5 stycznia tego roku, co jest mirażem tego, jak faktycznie zostanie osiągnięty rok 2022. Z osiągniętych 16 271,75 punktów obecny spadek wynosi prawie 14%.

Wyjście inwestorów z rynku niemieckiego stało się widoczne w tym tygodniu w cenach Deutsche Banku i Commerzbanku, które Stracili 5,5% i 7% swojej wartości w ciągu tygodnia, Prosty. Za tymi spadkami stało przyspieszone lokowanie ponad 5% kapitału dwóch głównych niemieckich banków, którego dokonał broker Morgan Stanley. Masową sprzedaż akcji, według Wall Street Journal, przeprowadziła Grupa Kapitałowa.


Wśród największych spadków ostatniego miesiąca wyróżniają się również HeidelbergCementfirma produkująca cement i materiały budowlane, której wysokie ceny energii elektrycznej utrudniały utrzymanie fabryk i fabryk Ekspozycja na Rosję. Ma tam trzy fabryki, chociaż produkcja nie jest eksportowana, ale trafia na rynek krajowy. Ponadto według wyników z 2021 r. jej działalność w kraju wynosi około 1% dochodów grupy Jej moce produkcyjne w Rosji wynoszą około 3% całości.

Dax ma również znaczącą pozycję w sektorze motoryzacyjnym, z BMV, Volkswagen i Daimler Wśród wymienionych, do których dołączyła firma Continental, która jest dostawcą opon. Przemysł, który ma nagromadzone problemy w łańcuchu dostaw, jest dotknięty wojną z powodu braku komponentów, na przykład wiązek przewodów, które w większości były produkowane na Ukrainie. Problemy z łańcuchem dostaw dotykają również inne firmy przemysłowe, takie jak Siemens.

Ryzyko „silnej recesji” dla niemieckiej gospodarki

Relacje, które Niemcy nawiązały z Rosją w ostatnich latach, uzależniły ten kraj od rosyjskich dostaw. W rezultacie „w przypadku natychmiastowego embarga na dostawy ropy i gazu z Rosji do Unii Europejskiej, Niemiecka gospodarka wpadnie w głęboką recesję”, według IFO w Monachium, DIW w Berlinie, IfW w Kilonii, IWH w Halle i RWI w Essen. W szczególności spodziewają się szacowanego negatywnego wpływu w wysokości 220 000 milionów euro w tym i przyszłym roku, Odpowiada utracie 6,5 punktu PKB.

Największym ryzykiem jest obecnie zwiększona niepewność co do dostaw surowców, która podsyca trend wzrostowy cen, który trwał już przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Najnowsze dane o inflacji, odpowiadające miesiącowi marzec, Wzrósł do 7,3%, najwyższy w kraju w ciągu ostatnich czterech dekad.

Niemieckie instytuty nie są jedynymi, które ostrzegają przed niebezpieczeństwami, jakie stoją przed Niemcami ze względu na ich zależność od Rosji. Paul Gruenwald, główny ekonomista w S&P Global, powiedział CNBC, że „Szok” finansowy „zbliżał się” w przypadku „zakłócenia działalności”, czyli rozszerzenie terminu poza sektor energetyczny. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki import z Rosji w ubiegłym roku gwałtownie wzrósł, o 54,2% rok do roku, podczas gdy dynamika eksportu była znacznie niższa (15,4%).

Więzy gospodarcze z Rosją i ryzyko ekonomicznych konsekwencji sankcji Umiarkowana reakcja Niemiec na ataki Kremla. Istotnie, we wtorek Ukraina odmówiła wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, podczas gdy jego odpowiednicy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii udali się do Kijowa. Steinmeier wykazał chęć spotkania się z Wołodymyrem Zełenskim, ale ukraiński prezydent nie był na to gotowy. „Zgłosiłem to Byłem niechciany na wsiSteinmeier musiał przyznać się niemieckim mediom.

Z Ukrainy zauważyli, że Zełenski „czeka”, aż Szultz podejmie „natychmiastowe praktyczne decyzje, łącznie z dostawą broni”. Chociaż obowiązki wykonawcze są obecnie zgodne z Scholz, Steinmeier był ministrem-kanclerzem za socjaldemokraty Gerharda Schrödera (1998-2005), który kilka miesięcy przed opuszczeniem urzędu podpisał porozumienie Budowa pierwszego gazociągu z Rosją Nord Stream 1.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.