Stop motion to technika filmowa, która pozwala na pojawienie się iluzji nieruchomych obrazów. Sięga ona początków siódmej sztuki i jest prawdziwsza niż kiedykolwiek. Więc można to zobaczyć w Szósty Międzynarodowy Festiwal Animacji Poklatkowej w Argentynie SMOF (Stop Motion Our Fest) Odbywa się w Buenos Aires od 20 do 26 czerwca.
„To samodzielna i niezależna impreza, która odbywa się co roku od 2018 roku i skupia grupę pracowników kultury z różnych dziedzin. Stawiamy na budynek audiowizualny, w którym współistnieje wiele, pełnych szacunku i integracyjnych punktów widzenia. Paola Picot, Dyrektor i Założycielka Festiwalu To W tym roku Ma siedem lokalizacji: Nowoczesne Muzeum, Kino Gaumont, Uniwersytet Filmowy, JJ Cultural Circuit, Alliance Française, Centrum Kultury Recoleta, Plataforma Nave.
SMOF to jedyny festiwal filmów animowanych skoncentrowany na animacji poklatkowej, który odbywa się obecnie w Ameryce Południowej. Według Biko „skupia się przede wszystkim na młodych dorosłych odbiorcach”.
„Festiwal ma charakter międzynarodowy i konkurencyjny, z wyraźnym naciskiem na edukację i szkolenia audiowizualne oraz promuje i tworzy kino jako narzędzie do przekształcania społeczeństwa”.– wskazał organizator imprezy.
„W tym wydaniu wyróżniają się bardzo ważni reżyserzy animacji z różnych części świata” – zauważył Biko.
Wśród potwierdzonych hitów polski Magdalena Uścińskaktóry pracuje dla legendarnego brytyjskiego studia Aardman Animations i jest reżyserem wizji Gwiezdnych Wojen „I am your mother”, które można zobaczyć na platformie Disney Plus; Regina Pessoa, jedna z najważniejszych reżyserek animacji na świecie, swoim filmem „Krótka tragiczna historia ze szczęśliwym zakończeniem”, najczęściej nagradzanym portugalskim filmem w historii; meksykański Louisa Tellezareżyser i nadzorujący animator „Pinokia”, napisanego przez Guillermo del Toro i Brazylijczyka Maciej Liebrechtktóry pracował także przy „Pinokiu”, a także przy takich filmach jak „Wendell and Wild”, „Isle of Dogs”, „Kubo i dwie struny”, „The Boxtrolls”, „My Life as a Cucchini” i „Frankenweenie ”, Między innymi.
Na festiwalu prace rywalizować będą w następujących kategoriach: Najlepszy Latynoamerykański Film Krótkometrażowy, Najlepszy Międzynarodowy Film Krótkometrażowy, Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny (Free Tech), Najlepszy Film Poklatkowy i Najlepsza Argentyńska Minuta Wideo.
Zostaną one pokazane i wezmą udział w konkursie, podobnie jak krajowe filmy krótkometrażowe z Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Serbii, Hiszpanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Ekwadoru, Brazylii, Niemiec, Nikaragui, Meksyku, Kolumbii, Czech , Polska, Rosja, Palestyna, Rosja, Chile, Kanada i Węgry.
Równolegle z festiwalem, w dniach 21-23 czerwca odbywa się piąte Stop Motion Lab dla Ameryki Łacińskiej która promuje produkcję krótkometrażowych filmów animowanych poklatkowych w Ameryce Łacińskiej. „Wzmacnia wybrane projekty w fazie rozwoju i oferuje uczestnikom bezpłatne samouczki osobiste i grupowe. Wybrane projekty biorą udział w ważnych nagrodach” – powiedział Biko, który wezwał do „większego wsparcia dla argentyńskiej animacji”.
„Bardzo ważne jest, aby umożliwić i promować realizację argentyńskiego biznesu animacyjnego. W tej chwili nie ma planów wsparcia ani promocji animacji na szczeblu krajowym. Takie niezależne przestrzenie, jak SMOF, są motorami całej dynamiki współpracującej w rozwój branży animacji. Animacja to kultura, biznes i branża. IAkompaniament, jaki powinien być dawany krótkometrażowym filmom animowanym, jest niezbędny” – powiedział.
Podsumował: „Animacja to doskonałe medium o nieskończonych możliwościach narracyjnych, narzędzie pozwalające na refleksję nad samym życiem, rejestrujące krytyczne dyskursy promujące sztukę różnorodną, pluralistyczną i dostępną dla wszystkich”.
Pełny harmonogram występów i prelekcji można znaleźć w sieciach festiwalowych oraz na stronie https://stopmotionourfest.com/.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”