Rynek lotniczy w Wietnamie odzyskuje siły pomimo wzlotów i upadków

Rynek lotniczy w Wietnamie odzyskuje siły pomimo wzlotów i upadków

W okresie wakacji (8–14 lutego) międzynarodowy ruch pasażerski wyniósł około 748 600 osób, czyli o 54 proc. więcej niż w tym samym okresie 2023 r. – podał Wietnamski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAV, jego skrót w języku angielskim).

Krajowy transport pasażerski wykazał jednak spadek rok do roku o 13,2 punktu procentowego, zwiększając łączną liczbę pasażerów do 762 mln 400 tys. pasażerów. Jednakże całkowity transport urlopowiczów samolotem wzrósł o 11 procent rok do roku.

Z kolei według tego samego źródła, choć łączna liczba startów i lądowań na wietnamskich lotniskach podczas obchodów Tet przekroczyła 14,5 tys., to była ona o 0,7 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Organ wskazał w informacji opublikowanej na swojej stronie internetowej, że od 1 lutego 2024 r., jak co roku, działalność w zakresie lotniczego transportu pasażerskiego i towarowego zaczęła się zwiększać.

Wyjaśnił, że w ciągu pierwszych czterech dni lutego br. w północnym regionie miały miejsce niezwykłe zjawiska pogodowe spowodowane mgłą i niskimi chmurami, a mimo to negatywne skutki dla operacji lotniczych zostały ograniczone.

Podkreślił, że w kolejnych dniach oraz w okresie wakacyjnym przewozy pasażerskie i towarowe rozwijają się sprawnie i nieprzerwanie, bez zatorów na lotniskach.

Pod koniec stycznia CAAV ogłosił, że według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) światowy rynek tej pozycji w pełni odrodzi się do końca 2024 r., zaś region Azji i Pacyfiku może zatrzymać straty i osiągnąć zyski na poziomie ok. 1,1 miliarda dolarów.

W przypadku Wietnamu, który dotkliwie ucierpiał z powodu Covid-19, rynek krajowy w ubiegłym roku zyskał na sile i wzrósł w porównaniu z okresem przed pandemią, natomiast rynek międzynarodowy odbudowywał się wolniej.

Do 2024 r. popyt na transport lotniczy w tym indochińskim kraju szacuje się na 84,2 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i o sześć punktów procentowych w porównaniu z 2019 r.

Oczekuje się, że przepływ pasażerów krajowych wyniesie ok. 41,5 mln osób, co oznacza wzrost o 3,3% w porównaniu z 2023 r. i 11% w stosunku do 2019 r., natomiast przepływ pasażerów zagranicznych może sięgnąć ok. 42,7 mln osób, co oznacza wzrost o 15 tys.8 i 6,4%.

ciało/pm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *