Rynki wschodzące są przygotowane na recesję w USA.

Rynki wschodzące są przygotowane na recesję w USA.

Bloomberg – Rynki wschodzące są dobrze przygotowane do przetrwania recesji w USA i mogą być w stanie przyciągnąć inwestorów.

Takie jest przesłanie od zarządzających finansami, w tym JPMorgan Chase & Co i Deutsche Bank AG, nawet jeśli obawy o pogorszenie koniunktury w największej gospodarce świata doprowadziły do ​​ucieczki do obligacji skarbowych i innych aktywów.

Daleko od krótkoterminowych zakłóceń, powiedzieli, kraje rozwijające się będą chronione przez tanie wyceny, wyższe plony, szybszy wzrost, a przede wszystkim odrodzenie w Chinach.

Wydaje się to trudne, biorąc pod uwagę obecną skalę strat na rynkach wschodzących.

Akcje i obligacje odnotowały największe spadki od lat 90., podczas gdy waluty poniosły największe straty w historii, przewyższając nawet spadek z 2020 r. po Covid-19.

Aktywa argentyńskie są pod lupą po nagłej dymisji ministra gospodarki Martina Guzmana w sobotę.

Dlaczego więc inwestorzy mieliby oczekiwać, że rozwijający się świat wykaże się odpornością na recesję w Stanach Zjednoczonych?

„Możemy być blisko szczytu pesymizmu” – powiedział Oliver Harvey, szef badań walutowych na Europę Środkową i Wschodnią, Bliski Wschód, Afrykę i Amerykę Łacińską w Deutsche Bank.

„Istnieją powody, by sądzić, że rynki wschodzące mogą radzić sobie lepiej niż w poprzednich recesjach, w tym wyjątkowo niski poziom zagranicznej własności krajowych aktywów i stosunkowo wysoki punkt wyjścia dla stóp procentowych i tanich wycen”.

Historia pokazuje, że oczekiwania związane z problemami gospodarczymi w USA powodują wczesną wyprzedaż rynków wschodzących, co czyni je niedowartościowanymi, gdy nastąpi dekoniunktura.

Na przykład Stany Zjednoczone wyszły z tzw. Wielkiej Recesji dopiero w czerwcu 2009 r., ale akcje i obligacje rynków wschodzących spadły w październiku 2008 r., jeszcze zanim Rezerwa Federalna rozpoczęła luzowanie ilościowe.

Tym razem zaczęto sprzedawać na rynkach wschodzących w pierwszym kwartale 2021 r., rok przed rozpoczęciem sprzedaży na rynkach rozwiniętych.

„Aktywa rynków wschodzących są tanie w historii i na rynkach rozwiniętych” – napisali w e-mailu Grant Webster, Werner J. Van Pettus i Peter Kent z Ninety One.

„Obecne oceny sugerują, że łagodna recesja jest rzeczywiście nieoceniona, a twarda recesja – choć nie jest naszym podstawowym przypadkiem – nie jest bezcenna”.

Motywujący naród

Ze wszystkich czynników, które zdaniem inwestorów zmniejszą wpływ spowolnienia na gospodarkę amerykańską, żaden nie jest ważniejszy niż Chiny.

Stawiają na ożywienie w drugiej połowie drugiej co do wielkości gospodarki świata, ponieważ rząd stopniowo łagodzi ograniczenia nałożone w celu zwalczania COVID-19, a decydenci łagodzą zacieśnienie monetarne.

„Jeżeli Chiny będą nadal dość dobrze rosnąć, może to nieco złagodzić obawy przed recesją w USA lub Europie” – powiedziała Claudia Kalish, szefowa ds. zadłużenia rynków wschodzących w M&G Investments.

„Chociaż nadal istnieją potencjalne przeszkody, a niektóre słabsze kraje mogą mieć trudności, ceny i wyceny zostały już bardzo znacząco skorygowane, a wiele negatywów jest już wycenionych”.

Niektórzy wątpią, że Chiny mogą odegrać wiodącą rolę w ochronie gospodarek wschodzących przed amerykańską recesją.

„Ożywienie Chin po zamknięciu w warunkach zerowego kryzysu z pewnością będzie korzystne”, powiedział Kamakshia Trivedi, współkierownik ds. globalnych stóp procentowych i badań walutowych w Goldman Sachs Group AG.

„Wątpię, czy w pełni ochroni to rynki wschodzące przed negatywnymi skutkami, ale złagodzi to skutki”.

różnica wzrostu

Tai Hui, szef Azji, powiedział, że chociaż kraje zależne od eksportu do Stanów Zjednoczonych i Europy, a także kraje o słabych budżetach zewnętrznych i niskich realnych zwrotach, pozostaną zagrożone, eksporterów surowców może chronić popyt ze strony Chin. który jest największym nabywcą. Strateg Rynku w JPMorgan Asset Management.

Według Deutsche Bank wzrost w gospodarkach rozwijających się będzie nadal wyższy niż w Stanach Zjednoczonych, które będą wspierać lokalne waluty. Obraz jest jednak zróżnicowany.

Podczas gdy ryzyko wzrostu rośnie w takich krajach jak Czechy i Chile, perspektywy są dobre dla gospodarek takich jak Polska, a ożywienie trwa nadal w RPA i Meksyku, według banku.

dfd

Ogólnie rzecz biorąc, ekonomiści ankietowani przez Bloomberg spodziewają się, że tempo wzrostu na rynkach wschodzących, szybsze niż na rynkach rozwiniętych, wzrośnie ponad dwukrotnie, do 2,5 punktu procentowego w 2023 r. Jeśli Stany Zjednoczone pogrążą się w recesji, inwestorzy poszukujący wzrostu nie będą mieli wątpliwości, dokąd zmierzają ?

„Szeroka recesja na rynkach wschodzących nie jest naszym punktem odniesienia, chociaż nasi koledzy spodziewają się recesji w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Harvey.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *