Rząd zapowiada, że ​​polska gospodarka wróci do stanu sprzed epidemii

Ta treść została opublikowana w dniach 14 maja 2021 r. – 13:12

Kraków (Polska), 14 maja (EFE). – Wicepremier polskiego rządu Jarosław Goyn potwierdził w piątek, że do końca roku polska gospodarka będzie „na poziomie przedepidemicznym”.

Zapowiedział też opublikowanie „lepszych od oczekiwań” oficjalnych danych o wzroście PKB, bezrobociu i deficycie publicznym.

Według opublikowanego w piątek raportu GUS, PKB w I kwartale spadł tylko o 1,2% rok do roku, wobec 2,7% w IV kwartale 2020 roku. PKB wzrósł o 0,9%.

Dane „znacznie powyżej oczekiwań” zdaniem Gwen potwierdzają prognozę opublikowaną w tym tygodniu przez Komisję Europejską, która poprawiła perspektywy polskiej gospodarki i skorygowała w górę wcześniejsze oczekiwania wzrostu.

W komunikacie prasowym z tego tygodnia polski minister gospodarki Tadeusz Kosiński powiedział, że „według najnowszych prognoz ubiegłoroczna recesja w Polsce była jedną z najłagodniejszych wśród krajów Unii Europejskiej, a jedynie Irlandia, Litwa i Luksemburg osiągnęły lepsze wyniki”.

Według szacunków Komisji Europejskiej polska gospodarka wzrośnie o 4 proc. W 2021 r., Prawie o jeden punkt więcej niż prognozowano 3,1, a w 2022 r. Będzie się dalej poprawiać, przy oczekiwanym wzroście o 5,4 proc.

Ponadto przewiduje się, że bezrobocie w Polsce będzie najniższe w Unii Europejskiej i wyniesie 3,5 proc., A w przyszłym roku spadnie do 3,2 proc., Co uczyni ją gospodarką europejską o najniższej stopie bezrobocia.

Pomimo ograniczeń w handlu krajowym, sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 17,1% rok do roku, a produkcja przemysłowa rosła w najszybszym tempie od 15 lat.

Polska prasa handlowa uważa, że ​​polska gospodarka „przystosowała się do działania w sytuacji pandemii”.

Z kolei Polska zanotowała w marcu najwyższą roczną stopę inflacji w Unii Europejskiej 4,4%, ponad dwukrotnie wyższą od średniej UE (1,7%) i ponad trzykrotnie wyższą niż w strefie euro (1,3%).

Inflacja, która w 2020 r. Wyniosła 2,3%, według ekspertów może wzrosnąć do 3,5% w 2021 r., Ale w przyszłym roku zostanie nieznacznie skorygowana, przy oczekiwanym poziomie 2,9%. EFE

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części zawartości Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *