Sąd Najwyższy Brazylii apeluje od wyroku na ziemiach tubylczych – Prensa Latina

Sąd Najwyższy Brazylii apeluje od wyroku na ziemiach tubylczych - Prensa Latina

27 sierpnia STF przełożyła analizę na tę środę po przeczytaniu sprawozdania z zajęć, jednego z najważniejszych przypadków drugiego semestru.

Sąd Najwyższy rozpatrzy pozew o rekultywację gruntów wniesiony przez rząd stanu południowego Santa Catarina przeciwko mieszkańcom Xoklengu.

Porządek ten odnosi się do rdzennych ziem Ibirama-Laklãno, gdzie żyją ludy Guarani i Kaingang. Od 2017 r. państwo powołuje się na tezę dotyczącą ram czasowych, aby przejąć terytorium.

Zgodnie z tą interpretacją, prawo własności gruntu jest gwarantowane tylko tym, którzy mogą udowodnić, że istniały one w dniu publikacji Konstytucji Federalnej, 5 października 1988 r. W praktyce ogranicza to uznanie.

W 2019 r. STF nadała procesowi status „publicznego odwrócenia”, co oznacza, że ​​decyzja w sprawie posłuży jako dowód dla wytycznych federalnych i wszystkich spraw sądowych dotyczących procedury demarkacyjnej.

Federalny Urząd Obrony Publicznej (DPU) odrzucił to osiągnięcie i uznał standard za niekonstytucyjny i arbitralny.

Według DPU teza ta nie uwzględnia historycznego procesu zawłaszczania i przemocy, jakiej doznała ludność tubylcza.

Wynika to z faktu, że wiele społeczności musiało wyemigrować ze swoich ziem i nie zajęło ich w 1988 roku.

Prezydent Jair Bolsonaro broni tych ram, twierdząc, że zbyt mało rdzennej ludności zamieszkuje znaczną część ziemi, co utrudnia rozwój rolnictwa.

Decyzja Sądu Najwyższego, która może wymagać więcej niż jednej rozprawy, ustanowi precedens prawny w czasie, gdy rządy wojskowe i wcześniejsze prace rolnicze zachęcają do zmian legislacyjnych na obszarach chronionych.

Rdzenni mieszkańcy, którzy obozują w środkowej Brasilii od 22 sierpnia, postanowili kontynuować mobilizację, aby towarzyszyć historycznemu procesowi STF.

Rdzenni mieszkańcy, którzy są częścią obozu Fight for Life, zajmują teren Kompleksu Kulturalnego Funarte, położonego pomiędzy wieżą telewizyjną a centrum kongresowym.

W piątek rdzenni mieszkańcy przeszli przez Plac Ministerstw do Plaza de los Tres Poderes i podpalili trumnę przed Pałacem Planalto (siedziba władz wykonawczych).

Porażka w sądzie oznaczałaby utratę praw rdzennych mieszkańców Brazylii.

msm / ocs / cvl

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *