Sąd Najwyższy Brazylii będzie nadal wydawać kluczowe orzeczenia dotyczące ziem tubylczych

Sąd Najwyższy Brazylii będzie nadal wydawać kluczowe orzeczenia dotyczące ziem tubylczych

BRASILIA, 2 września – Dzisiaj Federalny Sąd Najwyższy (STF) będzie nadal wydawać przełomowe orzeczenie dotyczące tak zwanych ram czasowych, które zadecydują o losie ziem przodków Brazylii.

Sąd Najwyższy zastanawia się nad zasadnością kryterium ram czasowych, zgodnie z którym tylko te zamieszkane przez ludy tubylcze powinny być uznawane za terytoria tubylcze w momencie uchwalenia Konstytucji Federalnej z 5 października 1988 roku.

STF analizuje pozew o odzyskanie ziemi wniesiony przez rząd stanu południowego Santa Catarina przeciwko mieszkańcom Xoklengu.

Porządek ten odnosi się do rdzennych ziem Ibirama-Laklãno, gdzie żyją ludy Guarani i Kaingang.

Od 2017 r. państwo powołuje się na tezę dotyczącą ram czasowych, aby przejąć terytorium.

Dzień wcześniej przedstawiciele organizacji i społeczności aborygeńskich twierdzili przed Sądem Najwyższym, że ta interpretacja jest niekonstytucyjna, a zatem nie może służyć do wyznaczania granic lądowych.

Rafael Modesto dos Santos, przedstawiciel grupy etnicznej Xokleng zamieszanej w proces sądowy, potępił istnienie „miejsca braku bezpieczeństwa prawnego i przemocy wobec rdzennej ludności” oraz ram czasowych „które legitymizowałyby nielegalne czyny popełnione przed 1988 rokiem”.

Kilka minut później Carlos Frederico Maris de Sousa Filho, również reprezentujący Xoklenga, argumentował, że „wybór konstytucji dotyczy opętania w otchłani”.

Zauważył, że w konstytucji nie ma czasu, nie ma czasu na posiadanie i okupację, dodając, że „rama czasowa jest szkodliwa, ponieważ podważa koncepcję ustanowioną przez konstytucję”.

Luiz Henrique Eloy Amado z Indigenous Expression of Brazil zauważył, że „konstytucja kategorycznie uznaje prawo rdzennych mieszkańców do ziemi”.

Wskazał, że tymczasowa akredytacja nauczycieli ma ignorować wszelkie naruszenia, na jakie narażone są społeczności lokalne.

Prokurator generalny związku, Bruno Bianco Leal, wcześniej bronił tych ram w demarkacji i wskazywał, że debata ta jest zgodna z Kongresem.

Wczorajsza sesja zakończyła się po 21 z 38 planowanych demonstracji.

Proces powinien zostać wznowiony w czwartek interwencjami 17 podmiotów i biura prokuratora generalnego, a także głosowaniem rzecznika Edsona Fachina. Rdzenni mieszkańcy, którzy od 22 sierpnia obozowali w środkowej Brasilii, wciąż mobilizują się, by towarzyszyć przesłuchaniom w STF.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *