Sąd w Londynie rozważa apelację USA w sprawie ekstradycji Assange’a | międzynarodowy

Sąd w Londynie rozważa apelację USA w sprawie ekstradycji Assange'a |  międzynarodowy

Julian Assange staje przed nową batalią prawną, która rozpoczyna się w środę, starając się uniknąć ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, co przynosi założycielowi WikiLeaks 18 zarzutów wynikających z wycieku tajnych dokumentów w tym cyfrowym portalu. High Court of London, miasto, w którym przetrzymywany jest 50-letni australijski dziennikarz, podejmie decyzję podczas dwudniowej rozprawy. Jeśli dążenie do amerykańskiej sprawiedliwości będzie kontynuowane? Albo kłótnie o jej problemy ze zdrowiem psychicznym i ryzyko samobójstwa zmuszają ją do odrzucenia.

Atak prawny Wielkiej Brytanii na ekstradycję macierzystej uczelni WikiLeaks po raz kolejny zmobilizował setki aktywistów, którzy demonstrowali w przeddzień rozprawy sądowej w ubiegły weekend w stolicy Wielkiej Brytanii. W swojej obronie domaga się wolności słowa. Jednak lokalna opinia publiczna nie zwracała już większej uwagi na bohatera i jego długą historię wzlotów i upadków, co zaczęło się od jego aresztowania w Londynie 11 lat temu na prośbę Szwecji w celu przesłuchania w sprawie rzekomego napaści na tle seksualnym (która zakończyła się zarchiwizowane), a następnie jego ucieczka i uwięzienie przez 2487 dni w ambasadzie ekwadorskiej, w której obiektach został ostatecznie ponownie aresztowany. Wtedy to Stany Zjednoczone formalnie wystąpiły o jego ekstradycję.

W styczniu londyński sąd pokoju orzekł, że 50-letni Assange nie może zostać poddany ekstradycji, ponieważ jego zaburzenia psychiczne stwarzają ryzyko samobójstwa. Sędzia Vanessa Barister w swoim orzeczeniu zaakceptowała przedstawione dowody, że dziennikarz zrobił sobie krzywdę I tendencje samobójcze, co jest przesadą, według rządu USA, który zdecydował się odwołać. Pół roku później Sąd Najwyższy w Londynie podniósł wyzwanie, dając zielone światło procesowi odwoławczemu.

To ten sam sąd, który powinien decydować w tym tygodniu na pulsie Stanów Zjednoczonych – gdzie Assange jest oskarżony o 18 zarzutów włamań komputerowych i szpiegostwa, co może prowadzić do kary pozbawienia wolności do 175 lat – z promotorem Digital Company. Platforma, która ujawniła tajemnice amerykańskich interwencji w Iraku i Afganistanie, informacje o pozasądowych zatrzymaniach w Guantanamo Bay i zhakowanych depeszach dyplomatycznych.

Pierwszego dnia rozprawy na korzyść amerykańskiego zespołu prawnego będą liczyły się gwarancje, że w przypadku ekstradycji Assange nie będzie przetrzymywany w warunkach wysokiego bezpieczeństwa, a nawet może odbyć karę w rodzinnej Australii. Odpowiedź australijskich prawników, wraz z nowymi medycznymi dowodami na pogarszający się stan zdrowia, zostanie ujawniona w czwartek. Stella Morris, jego partnerka i matka jego dwójki dzieci, powiedziała, że ​​autor WikiLeaks, który jest przetrzymywany w więzieniu Belmarsh we wschodnim Londynie, jest „ekstremalnie wychudzony i chory”.

Niezależnie od orzeczenia sądu, eksperci wątpią, czy Assange – który nie został skazany za żadne przestępstwo – będzie mógł uzyskać zwolnienie warunkowe do czasu wyczerpania wszystkich możliwości prawnych, w tym ostatecznej apelacji przez którąkolwiek ze stron do Sądu Najwyższego.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje w Portal społecznościowy Facebook I Świergot, o en Cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *