Salwador: bezpieczeństwo wśród różnic

Zatwierdzony 27 marca 2022 r., dzień po 62 morderstwach jednego dnia, środek stanowi punkt tarcia między partią rządzącą a opozycją, podczas gdy ludność docenia – pomimo ekscesów władz – postęp w zakresie poziomu bezpieczeństwa, który teraz się cieszą.

Zmniejszenie wskaźnika morderstw do 0,6 na 100 000 osób w kraju, który był kiedyś jednym z najbardziej brutalnych na świecie, jest niezwykłe, a obywatele, nawet za cenę ograniczenia swoich praw, czują się pewnie na ulicach, a kupcy nie odczuwają presji od wymuszenia. Eksperci i niektórzy krytycy oceniają, że rzeczywistość jest niezaprzeczalna.

Jednak międzynarodowe media i organizacje praw człowieka, uznając te sukcesy, atakują procedurę i twierdzą, że jej wyniki są realizowane kosztem swobód obywatelskich. Coś nie do końca przekonuje, być może rzekome aresztowanie tysięcy niewinnych ludzi oskarżonych o przynależność lub współpracę z tzw. Maras.

Wielu „nie chce pamiętać” barbarzyńskich działań gangów przeciwko ludności i teraz atakuje „niepokojące” obrazy więzień bezpieczeństwa prezydenta Najiba Bukila, w których tłoczą się mordercy, ale atakują też innych.

To skomplikowana sytuacja. Niedawno kardynał Gregorio Rosa Chavez, przedstawiciel władz Salwadoru, powiedział, że jest to „prawo niesprawiedliwe”, czyli okrutne i niesprawiedliwe. Pierwszy i jedyny salwadorski kardynał wezwał władze do „poszukiwania dialogu w celu odwrócenia negatywnych skutków, jakie stan wyjątkowy wywarł na część populacji”.

Po dwunastu miesiącach od jej zatwierdzenia nic nie wskazuje na to, kiedy wygaśnie, chociaż sekretarz obrony Francis Merino, który regularnie kordonuje i działa przeciwko gangom z sąsiedztwa, powiedział z naciskiem, że będzie obowiązywał bezterminowo.

Reprezentowana głównie przez MS13, frakcję Barrio 18 Sureños y Revolucionarios, chociaż istnieją inne grupy, takie jak Mao Mao i Mara Máquina, jeden z najstarszych gangów w kraju, kwestia gangsterska pozwala rządowi i partii Nuevas Ideas utorować drogę w kierunku wyborów 2024.. to inna rzeczywistość.

Tymczasem w rocznicę ogłoszenia stanu wyjątkowego przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego wciąż piętnuje się inny aspekt problemu: ponad sto osób zmarło w więzieniach, a raporty wskazują, że co najmniej 20 000 osób zostało aresztowanych, m.in. niż 66 Alf jest więziony. W walce z przestępczością są niewinni.

(wzięte z kuli)

Podpis: Minister obrony Salwadoru Francis Merino potwierdził, że stan wyjątkowy będzie trwał przez czas nieokreślony.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *