Salwador: protestują związki zawodowe z tzw. „Czarnym Marszem” | Najważniejsze wiadomości i analizy w Ameryce Łacińskiej | Dr..

Salwador: protestują związki zawodowe z tzw. „Czarnym Marszem” |  Najważniejsze wiadomości i analizy w Ameryce Łacińskiej |  Dr..

Związkowcy, pracownicy i członkowie organizacji społecznych demonstrowali w piątek (27.01.2023) przeciwko reformie emerytalnej uchwalonej przez Kongres Salwadoru pod koniec grudnia 2022 r., podkreślając, że zmiany „nie pozwolą na godziwą emeryturę” i że „jedynymi beneficjentami” pozostaną prywatni zarządzający funduszami.

Grupa, złożona z setek osób, zebrała się na wezwanie Czarny marsz W kierunku domu prezydenckiego w San Salvador, aby przedstawić nową propozycję reformy sześciu artykułów kompleksowej ustawy o systemie emerytalnym, która została przyjęta wśród sceptycyzmu ekonomistów ze względu na jej trwałość.

Grupom demonstrantów nie udało się jednak dotrzeć do rezydencji prezydenckiej, ponieważ drogę zablokowali im funkcjonariusze policji. Chociaż komisji udało się złożyć wniosek.

Zdaniem uczestników przyjęta ustawa „nie cieszy się poparciem klasy robotniczej, ponieważ stanowi poważną przeszkodę w uznawaniu, korzystaniu i korzystaniu z praw pracowniczych” oraz „nie pozwoli na godziwą emeryturę” i będzie kontynuowana do prywatnych administratorów systemów emerytalnych „wyłącznie zasiłków”.

Kontrowersje wokół emerytur

Nowa ustawa jest częścią obiecanego we wrześniu 2021 r. przez rząd prezydenta Najiba Bukele pakietu, który mimo próśb o nacjonalizację niektórych związków pozostawia zarządzanie środkami w gestii zarządzających funduszami emerytalnymi (AFP).

Ustawodawstwo stanowi, że w przypadku emerytów, których minimalne konto emerytalne jest większe niż 390 USD i mniejsze niż 400 USD, „renta do wypłaty wyniesie 400”. Składka pracowników będzie wynosić 16% ich wynagrodzeń, a wcześniej było to 15%. Z tej sumy 7,25% będzie pochodzić z wynagrodzenia danej osoby, a 8,75% będzie opłacane przez pracodawcę. Oznacza to wzrost o 1% dla firm.

Prawo stanowi, że Siły Zbrojne Filipin otrzymują 1% jako komitet zarządzania zasobami. Ponadto reforma eliminuje możliwość wcześniejszego wycofania się z umowy w wysokości 25% oszczędności osób pracujących.

Central American Institute for Fiscal Studies (ICEFI) wyraził zaniepokojenie, że ustawa została przyjęta „w pośpiechu” i zakwestionował jej trwałość. Jego zdaniem „trwałość podwyższenia składki pracodawcy o jeden punkt procentowy w połączeniu z proponowaną ogólną podwyżką emerytur o 30% jest niepewna”.

Według agencji 8 na 10 starszych osób w Salwadorze „nie otrzymuje emerytury, a tylko 1 na 4 osoby z płatną pracą uczestniczy w systemie emerytalnym”.

lubi (efe, dziennikarstwo graficzne, świat)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *