Sankcje mogą doprowadzić do całkowitego zerwania relacji

Sankcje mogą doprowadzić do całkowitego zerwania relacji

Putin do Bidena: Sankcje mogą doprowadzić do całkowitego zerwania stosunków

2021-12-31 09:16:08 / [email protected] / Ana Teresa Badia Valdes


Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w rozmowie telefonicznej ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem, że nowy zestaw sankcji wobec Moskwy za napięcia z Ukrainą może doprowadzić do całkowitego zerwania stosunków.

Według notatki Kremla „Głównym tematem dialogu była realizacja porozumienia osiągniętego podczas wideokonferencji w dniu 7 grudnia o rozpoczęciu negocjacji w sprawie prawnych gwarancji bezpieczeństwa Rosji” – dodał.

Ponadto zwraca uwagę, że Putin wyjaśnił podejście do zasad w rosyjskich projektach traktatu między tym państwem a Stanami Zjednoczonymi, a także umowy z państwami członkowskimi Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Putin kilkakrotnie nalegał, by Moskwa postąpiła tak, jak Waszyngton, jeśli ktoś zostanie wysłany Broń ofensywna w pobliżu granicy z USA.

Rosyjski prezydent miał na myśli czerwoną linię wejścia Ukrainy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), czemu może towarzyszyć położenie 500 km od Moskwy dla broni ofensywnej zagrażającej bezpieczeństwu jego kraju.

Plus

Jurij Uszakow, doradca Kremla, powiedział prasie „Wszystko to mogłoby doprowadzić do całkowitego zerwania stosunków między naszymi dwoma krajami. To poważnie zaszkodziłoby stosunkom między Rosją a Zachodem. Takie błędy popełniono niemało w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Dlatego byłoby pożądane, aby nie popełniać takie błędy podane dla sytuacji”.

Według doradcy Kremla Biden zapewnił Putina, że ​​Stany Zjednoczone nie mają zamiaru rozmieszczać takiej broni na Ukrainie.

Uszakow podkreślił, że strona rosyjska była zadowolona z rozmowy telefonicznej, bo była „konstruktywna” i „konkretna”, a przez 50 minut była przedmiotem gwarancji bezpieczeństwa, o które Moskwa pisemnie prosiła Waszyngton i NATO.

Konsekwencje

Rosja jest gotowa zająć się obawami Stanów Zjednoczonych i państw członkowskich NATO, ale dla Kremla ważne jest nie zaangażowanie, ale gwarancje bezpieczeństwa.

Niedługo potem, podczas rozmowy z dziennikarzami w celu wyjaśnienia rozmowy, wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że jest to „poważne i istotne”, podkreślając, że nie była to wymiana „komplementów”. Wskazał również, że zarówno Biden, jak i Putin zdają sobie z tego sprawę „Są obszary, w których można dokonać znacznego postępu” i są inne obszary, w których „porozumienie może być niemożliwe”.

Nadchodzące rozmowy dwustronne

Rozmowy między Rosją a Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa odbędą się 10 stycznia w Genewie.

Delegacji rosyjskiej poprowadzi wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, a ekipie amerykańskiej podsekretarz stanu Wendy Sherman.

W programie m.in. omówienie dwóch rosyjskich projektów kluczowych dokumentów przekazanych Stanom Zjednoczonym 15 grudnia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa oraz porozumienia w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej i NATO.

Podkreślił, że Rosja będzie zabiegać o ścisłe gwarancje prawne, że NATO nie przesunie się na wschód i nie będzie rozmieszczać systemów uzbrojenia zagrażających Rosji na granicach kraju.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *