Santander wyciąga ciężką artylerię I już płaci do 7% za depozyty, ale nie w Hiszpanii. Bank, który w naszym kraju nadal nie premiuje oszczędności, ma oferty na różnych rynkach, na których jest obecny, choć najlepsza jest w Polsce, gdzie jest trzecim co do wielkości bankiem w kraju ze swoim oddziałem Santander Polska.
W Polsce toczy się prawdziwa wojna o odpowiedzialność, a Twoi konkurenci de facto płacą nawet 8% odsetek od oszczędności. Santander ze swojej strony oferuje czteromiesięczną kaucję, za którą zapłacisz 7%, jeśli jest zakontraktowana przez telefon komórkowy. Ale Oferowane są również trzy inne lokaty terminowe które można zawrzeć w urzędzie, jeden na okres 3 miesięcy, na który daje 4% odsetek oraz dwa pozostałe na okres 6 i 12 miesięcy, na które oferuje 5%.
Według różnych porównań finansowych w kraju, w Polsce filia Volkswagena płaci już 8 proc. rocznie. Poniżej znajduje się oferta Santandera ING lub podmiot stowarzyszony z Toyotą płacący ponad 6,5%a także Credit Agricole czy BNP Paribas, które również oferują 6% za depozyty.
w Polsce, Stopy procentowe wynoszą 6,75% Od jesieni 2022 r., od października 2021 r. Narodowy Bank Polski podnosi je, aby powstrzymać inflację. Wcześniej osiągnęły rekordowo niski poziom 0,10%; W Hiszpanii stawki wynoszą 3,75%. EBC rozpoczął podwyżki w lipcu ubiegłego roku i od tego czasu zrobił to siedem razy, zanim dał wynik ujemny.
W tym kontekście Santander również zaczął przyciągać depozyty w Hiszpanii trzy miesiące temu, ale nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem Openbank, swojego banku cyfrowego, w którym zaczął płacić 1% RRSO w ciągu dwunastu miesięcy, a teraz daje już 2,75%, ale Jego oferta jest silniejsza na pozostałych rynkach Gdzie znajduje się bank cyfrowy Any Botín.
I tak Openbank płaci 3% odsetek w Holandii przez 12 miesięcy nowym klientom, a 3,5% w Portugalii i 3,6% w Niemczech. Podczas gdy sam Santander, poprzez swoją portugalską spółkę zależną Santander Totta, płaci również 2% w sąsiednim kraju. A za pośrednictwem Santander Consumer daje 3,5% we Włoszech na okres 36 miesięcy.
prezes Santandera, Hektor Gracey, Pokazała to ostatnia prezentacja wyników, która miała miejsce w kwietniu. W Hiszpanii „nie ma wojny depozytowej”, więc bank na razie nie planuje rekompensować oszczędności, choć zanotował, że dostosuje się do wymagań rynku. „Będziemy reagować na tempo narzucone przez konkurencję” – podkreślił prezes.
„Będziemy bardzo dynamicznie dostosowywać się do rynku. Jeśli zobaczymy ruch na rynku, szybko go wchłoniemy„Taka jest strategia Santandera w każdym kraju, w którym się znajduje i ma odpowiednią obecność. Podobnie jak w Hiszpanii, jedynymi bankami, które przystąpiły do wojny odpowiedzialności, są banki cyfrowe i średniej wielkości, które uwolniły depozyty tylko za pośrednictwem swojego cyfrowego banku Openbank.
Duże podmioty, takie jak BBVA czy Sabadell, nie przystąpiły do tej wojny. Pomimo faktu, że banki te, wraz z Santanderem, straciły 30 miliardów euro depozytów w Hiszpanii w ciągu pierwszego kwartału roku. Podmioty uzasadniają opóźnienie w spłacie depozytów w obfitości płynności. W rzeczywistości utrzymują, że mają więcej niż żąda EBC i są powyżej średniej europejskiej.
Banki włoskie mają jednak większą płynność niż banki hiszpańskie (mają najwięcej w Europie) i już teraz płacą do 5% odsetek od depozytów, jak donosi ON ECONOMIA. W ten szczególny wtorek raport Banku Hiszpanii zwrócił uwagę na duże podmioty Tylko w 2022 roku zaoszczędzono 3350 mln euro Za niezwiększanie bonusu od depozytu.
Organ nadzorczy podkreśla, że wyższe stopy procentowe w Hiszpanii nie przechodzą przez depozytypodobnie jak w innych krajach europejskich. Hiszpania należy do krajów z najbardziej zacofanymi instytucjami finansowymi, jeśli chodzi o przeliczanie wysokich stóp procentowych i rocznego Euribora na depozyty, podczas gdy najbardziej aktywne są banki w Niemczech czy Francji.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”