Według Reuters Santander znajduje się wśród potencjalnych nabywców polskiego biznesu francuskiego banku Société Générale. Jak podaje ta sama agencja, na początku miesiąca francuski bank wyraził zainteresowanie sprzedażą Eurobanku. Jest to posunięcie, które mogłoby wzmocnić polski sektor bankowy.
Eurobank jest jednym z mniejszych banków w polskim systemie. Podmiot ten zajmie 17. miejsce w rankingu bankowym kraju pod względem aktywów i jest 20-krotnie mniejszy od największego banku w kraju, PKO BP. Zysk netto Eurobanku wyniósł 103 mln zł (około 24 mln euro).
Wśród potencjalnych nabywców tej gałęzi polskiego biznesu znajdują się także francuskie firmy Credit Agricole i portugalskie Millennium, Według Reutera.
Ujednolicenie polskiego systemu bankowego
W ostatnich latach w Europie nastąpiła konsolidacja rynku finansowego. Fuzje i przejęcia banków kształtują panoramę mniejszej liczby graczy o większej zdolności do działania. Choć krytycy zwracają uwagę, że odpowiednikiem tego może być możliwość tworzenia zbyt wielu banków systemowych, zbyt dużych, by upaść.
Za tym trendem konsolidacji podąża także polski sektor bankowy. W 2018 roku polski oddział BNP Paribas zgodził się kupić polski bank Raiffeisen, a kilka miesięcy temu BZ WBK (z grupy Santander) zgodził się na zakup części aktywów polskiej spółki zależnej Deutsche Banku.
Są to działania dodatkowe w stosunku do tych przeprowadzonych w roku ubiegłym. Drugi co do wielkości bank w kraju, Picaw, został sprzedany przez UniCredit polskiemu konsorcjum bankowemu.
„Polska to wciąż dość rozdrobniony rynek. Na przykład we Francji pięć głównych banków ma udział w rynku na poziomie 90%. W Polsce ten udział wynosi zaledwie 60%” – powiedział. W wywiadzie Z „Financial Times” Michał Krupiński, dyrektor Picao, pod koniec ubiegłego roku. Jego zdaniem konsolidacja będzie kontynuowana, ponieważ jest to biznes, w którym ważny jest wolumen, a trend jest zauważalny w całej Europie, a także dlatego, że – jak wyjaśnił menadżer – może nastąpić konsolidacja polskiego rynku wynikająca z ewentualnych dużych fuzji europejskich.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”