Schulz, Lachette czy Barbock, czego Europejczycy oczekują od następnego kanclerza? | Europa | DW

Schulz, Lachette czy Barbock, czego Europejczycy oczekują od następnego kanclerza?  |  Europa |  DW

Polityka europejska nie odegrała praktycznie żadnej roli w niemieckiej kampanii wyborczej. Przypomnijmy, że trzema kandydatami są Olaf Schultz z SPD, Armin Laschet z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Annalena Barbock z Los Verdes. Unia Europejska nadal nie wie dogłębnie, jakie są jej plany wobec Europy.

Francja

Emmanuel Macron zostanie przewodniczącym rady na przemian w pierwszej połowie 2022 r., a następnie wystartuje w wyborach w kwietniu 2022 r. Z Angelą Merkel nie udało mu się zrealizować planu rozbudowy instytucji ani elastycznej polityki fiskalnej, choć pandemia wymusiła zwrot w kierunku wspólnego zadłużenia UE Ożywienie gospodarki po kryzysie. W tym celu obaj przywódcy pracowali ramię w ramię.

Może być trudno przekonać socjaldemokratę Olafa Schultza do wydawania publicznych pieniędzy, mimo że Schultz był w rzeczywistości prawdziwym wynalazcą takiego „funduszu na odbudowę”. Podziela z Macronem ideę europejskiej „suwerenności” w obronności, polityce przemysłowej czy ochronie klimatu.

Armin Laschet, kandydat Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej Merkel, podobnie jak Schulz, odwiedził Pałac Elizejski podczas kampanii wyborczej i przedstawił się jako mieszanka Macrona i Merkel.

Urodzony w Akwizgranie Laschet bliżej mu do Paryża niż do Berlina. Francuski minister spraw europejskich Clement Bonn sformułował zasadę przyjaźni francusko-niemieckiej w Unii Europejskiej: „Francja nie może obejść się bez Niemiec, a Niemcy nie mogą obejść się bez Francji”.

W Niemczech wyborca ​​ma dwa głosy, jeden na konkretnego kandydata, a drugi na partię.

Polska

Mateusz Morawiecki, premier Polski z ramienia konserwatywnej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, jest w ciągłym konflikcie z Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), ponieważ reformy polskiego sądownictwa są sprzeczne z prawem europejskim. Były doradca Morawieckiego, filozof i lobbysta Tomasz Krausek powiedział DW, że teraz w Warszawie będzie trudniej, bo nowy rząd w Berlinie, bez względu na kolor, będzie mniej taktowny niż Merkel.

Annalena Birbock z Partii Zielonych z pewnością poprze twarde stanowisko swoich zielonych kolegów w Parlamencie Europejskim przeciwko coraz bardziej anty-LGBT w Polsce. Barbuk byłaby jednak idealna dla premiera PiS w innym regionie, ponieważ sprzeciwia się niemiecko-rosyjskiemu gazociągowi Nord Stream 2, który Polska stanowczo odrzuca i którego uruchomienie chce Laschet.

Demokratyczni i konserwatywni socjaliści

Socjaldemokratyczni szefowie rządów, od Szwecji, Finlandii i Danii po Maltę, Hiszpanię i Portugalię, byliby szczęśliwi, gdyby Olaf Schulz objął stanowisko kanclerza po 16 latach rządów Merkel. Wręcz przeciwnie, byłoby bardzo niefortunne dla ośmiu konserwatywnych szefów rządów, gdyby największy kraj w Unii Europejskiej przestał przewodzić chadecji.

obywatele Europy

A co z samymi Europejczykami? Według sondażu przeprowadzonego przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych, większość badanych Europejczyków lubi szefową unijnego departamentu kryzysowego Angelę Merkel, ponieważ reprezentuje wiarygodność. Respondenci oczekują również rzetelności i wyważonej polityki fiskalnej od Niemiec pod nowym rządem. Generalnie Europejczycy widzą, że „złoty wiek” Niemiec dobiega końca.

Co myślisz o Brukseli?

Niemcy pozostaną największym, najsilniejszym i najbardziej wpływowym gospodarczo państwem członkowskim, bez względu na to, kto sprawuje urząd kancelaryjny. W rozmowie z DW Janis Emmanuelides, dyrektor Centrum Polityki Europejskiej, uważa, że ​​nie będzie większego przełomu w polityce europejskiej Niemiec.

Wśród niemieckich urzędników w Unii Europejskiej panuje praktyczny spokój. Na razie, mówią, biznes będzie kontynuowany jak zwykle, niezależnie od tego, kto wygra wybory. Wielkie decyzje zostaną odłożone do czasu powstania nowego rządu.

(jov/cp)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *