Sekretarz Generalny ONZ kończy oficjalną wizytę w Rosji – Prensa Latina

Sekretarz Generalny ONZ kończy oficjalną wizytę w Rosji - Prensa Latina

Kreml powiedział podczas wideokonferencji, że Putin wypowiedział się dzień wcześniej za wzmocnieniem roli ONZ w sprawach międzynarodowych, podkreślając jej zdolność do współdziałania ze społecznością międzynarodową we wszystkich najważniejszych kwestiach.

Obaj politycy podkreślili znaczenie wspólnych wysiłków w walce z Covid-19, a strona rosyjska wyraziła gotowość dalszego wspierania Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej agencji specjalizujących się w szczepieniach i leczeniu tej choroby.

Omówili różne bieżące kwestie regionalne, w tym konflikt izraelsko-palestyński, i zgodzili się, że głównym zadaniem jest powstrzymanie przemocy po obu stronach i zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nadal nie zajmuje stanowiska w sprawie eskalacji konfliktu między Izraelem a Palestyną, podczas gdy wiele krajów regionu potępia eskalację przemocy.

Analizując sytuację humanitarną w Syrii, Putin i Guterres wyrazili zaniepokojenie zaostrzeniem jednostronnych sankcji przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską wobec legalnych władz tego kraju i zgodzili się współpracować przy odbudowie kraju.

Obie strony omówiły alternatywne rozwiązania, które pomogą rozwiązać problemy w Libii, Jemenie i Afganistanie, a także wymieniły poglądy na temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu i możliwych opcji stawienia im czoła.

Wcześniej Annan spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym omówił stan współpracy bilateralnej oraz ewentualne wsparcie Rosji w rozwiązywaniu różnych sporów międzynarodowych.

Szef rosyjskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej zwrócił uwagę na wpływ blokady nałożonej przez Stany Zjednoczone na Kubę, która nasiliła się w trakcie pandemii Covid-19.

W odpowiedzi na pytanie Prensy Latiny w tej sprawie Ławrow zauważył, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych co roku „w przeważającej mierze” zatwierdza rezolucję przeciwko polityce Stanów Zjednoczonych wobec wyspy. Podkreślił, że „dwa lub trzy kraje nie zgadzają się z nim ze Stanami Zjednoczonymi, podczas gdy inne głosowały na jego korzyść”.

Wskazał, że polityka tej organizacji międzynarodowej wobec blokady Karaibów przez Waszyngton znajduje odzwierciedlenie w tych decyzjach.

Ze swojej strony Guterres wskazał, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zażądała zwolnienia z sankcji, które ograniczają zdolność krajów do skutecznego reagowania na Covid-19 i mogą zaradzić jego społecznym i ekonomicznym konsekwencjom.

Pokój / mm / metr sześcienny

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *