Sekretarz Generalny ONZ kontynuuje oficjalną wizytę w Rosji – Prensa Latina

Urugwajscy naukowcy nie zgadzają się z rządowymi środkami zwalczania wirusa Covid-19 - Prensa Latina

Przed wyjazdem z Nowego Jorku do Moskwy Sekretarz Generalny ONZ wskazał na możliwość odbycia hipotetycznego spotkania z prezydentem Rosji podczas jego pobytu w Moskwie do jutra, 14 maja.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Poliansky również ostrzegł prasę, że w stolicy Rosji Guterres będzie miał „bardzo intensywny program dyplomatyczny i kulturalny”.

Dzień wcześniej Sekretarz Generalny ONZ i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przeprowadzili formalne rozmowy, podczas których omówili główne globalne konflikty tamtego dnia.

Prezydent ONZ podkreślił wagę rozmów od początku wizyty, wskazując, że jego rozmówca jest założycielem organizacji międzynarodowej i jednym z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa, a także pełni aktywną rolę w organizacji. .

Jak podkreślili obaj dyplomaci, przedmiotem rozmów była obawa o nasilenie się konfrontacji między Izraelem a Palestyną, w wyniku których doszło do wielu ofiar wśród ludności cywilnej.

Annan wezwał do „deeskalacji konfliktu w celu ochrony życia cywilów umierających w całkowicie niedopuszczalnych warunkach”.

Na wspólnej konferencji prasowej Guterres wyraził zamiar wznowienia konsultacji z międzynarodowymi mediatorami na Bliskim Wschodzie (ONZ, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Rosja) w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu.

Rozmawiano także o sytuacji w Syrii, Libii, Afganistanie, Jemenie i na Cyprze, a także o potrzebie wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałania zmianom klimatycznym i epidemii Covid-19.

W związku z tym rosyjski minister spraw zagranicznych podkreślił, że „najlepszym rozwiązaniem wszystkich problemów” jest zorganizowanie negocjacji opartych na solidnej podstawie Karty Narodów Zjednoczonych i centralnej roli koordynacji w ONZ.

msm / mml

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *