Sekretarz Generalny ONZ wzywa do uzdrowienia Libanu

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do uzdrowienia Libanu

Dzień wcześniej, na zakończenie swojej trzydniowej oficjalnej wizyty w tym kraju, Wysoki Przedstawiciel ONZ podkreślił, że pilnie potrzebne są konkretne rozwiązania i działania w celu przyspieszenia ożywienia.

Według oficjalnego serwisu informacyjnego ONZ, Guterres wezwał do spełnienia żądań ludzi dotyczących większego dobrobytu, odpowiedzialności, ochrony i przejrzystości, aby przywrócić nadzieję na lepszą przyszłość.

Podkreślił, że libańscy przywódcy polityczni powinni wziąć na siebie odpowiedzialność wobec swoich obywateli, a ludzie mają nadzieję, że wysłuchają ich potrzeb i przywrócą gospodarkę.

Ponadto istnieje pilna potrzeba skutecznego rządu, który ma silne instytucje państwowe i skutecznie walczy z korupcją – powiedział premier na konferencji prasowej w Bejrucie przed swoim wyjazdem.

Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że „libańscy przywódcy nie mają prawa dzielić i paraliżować kraju”, podkreślając cierpienie tej ludności.

Zdecydowała się również na zwiększenie zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, kobiet i młodzieży w podejmowanie decyzji i kształtowanie polityki.

Jej posiadacz uważa, że ​​wybory parlamentarne zaplanowane na maj 2022 r. mogą być dla Libańczyków doskonałą okazją do wyrażenia swojego głosu, a rząd szanuje to wołanie.

A jeśli chodzi o naruszenia ziemi, wody i przestrzeni powietrznej popełnione przez Izrael na niebieskiej linii, które naruszają rezolucję 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ, Guterres podkreślił, że są one „nie do zaakceptowania”.

W tym sensie nawiązał do źródła problemu i po raz kolejny wyraził zaangażowanie ONZ w rozwiązanie dwupaństwowe, Palestyna i Izrael, oraz oczywiście zapewnienie poszanowania jedności Libanu.

Odnosząc się do swojej wizyty w porcie w Bejrucie, portugalski dyplomata wyraził solidarność z Libańczykami i podkreślił potrzebę bezstronnego, dokładnego i przejrzystego śledztwa w sprawie zamachów bombowych, które miały tam miejsce w sierpniu 2020 roku.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych skutki tej katastrofy dla gospodarki spowodowały ogromne zniszczenia, a Liban nadal cierpi z powodu kryzysu gospodarczego i finansowego, powodującego, że coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej.

rgh / erh / ifb

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *