Hiszpania pozostaje czwartą co do wielkości gospodarką rolno-spożywczą w Unii Europejskiej, prowadząc podaż wieprzowiny, świeżych owoców, oliwy z oliwek i owoców cytrusowych
Preparat Interempressas28.06.2023
Cajamar przedstawił raport z 2022 r. na temat „Obserwatorium hiszpańskiego sektora rolno-spożywczego w kontekście europejskim”, przygotowany przez Joaquína Modosa i Jimenę Salamankę, specjalistów z Valencia Institute for Economic Research (Ivie).
Dokument analizuje ewolucję głównych wskaźników całego łańcucha wartości hiszpańskiego sektora rolno-spożywczego, który obejmuje produkcję, przetwórstwo, sprzedaż hurtową i detaliczną produktów rolno-spożywczych, w roku naznaczonym silną presją inflacyjną i rosnącymi cenami . żywności, energii i zaopatrzenia.
Przedstawiając wyniki Raportu 2022, Prezydent Cagamar, Eduardo Bamundi; Sekretarz Generalny ds. Rolnictwa i Żywności, Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności Fernando Miranda; Roberto García, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupo Cajamar; oraz profesor analizy ekonomicznej na Uniwersytecie w Walencji i zastępca dyrektora Ivie, Joaquín Maudos.
Eduardo Bamonde, prezes Cajamar, podkreślił w swoim przemówieniu powitalnym, że powinniśmy być dumni z sektora rolno-spożywczego, jaki mamy w Hiszpanii i z wyników, które osiągnęliśmy, nie mając największej użytkowej powierzchni użytkowej, ani najbardziej żyznej gleby, ani korzystając z tego. Opady deszczu w naszej gminie. „Jesteśmy jednak czwartym co do wielkości producentem, a wartość naszego eksportu z roku na rok bije rekordy, sięgając obecnie prawie 70 000 mln euro, a ponadto jesteśmy liderem w produkcji śródziemnomorskiej i sektorach takich jak wieprzowina”. Wszystko to, jak podkreślał prezes Cajamar, „jest konsekwencją tego, że mamy wskaźniki konkurencyjności i produktywności powyżej średniej społecznej, zwłaszcza w branży pierwotnej i przetwórczej, co pozwala nam na utrzymanie notowanej inflacji cen żywności”. poniżej średniej Unii Europejskiej, a ceny artykułów spożywczych są znacznie niższe niż w pozostałej części wspólnoty.
Jako obszary wymagające poprawy Eduardo Bamonde wskazał „konieczność większych inwestycji w B + R + i, aby mieć wydajniejsze procesy, produkty premium o większej wartości i lepszą lokalizację każdego dnia”; Odnosząc się do obecnej sytuacji spowodowanej suszą i skutkami zmian klimatycznych, ostrzegła, że „hiszpański sektor rolno-spożywczy musi dysponować wydajną infrastrukturą irygacyjną, która zagwarantuje zaopatrzenie w potrzebną mu wodę, biorąc pod uwagę jego znaczenie dla społeczeństwa, gospodarki i zatrudnienia nasz kraj.
Fernando Miranda podkreślił znaczenie i znaczenie sektora rolno-spożywczego w Hiszpanii jako motoru rozwoju gospodarczego oraz generatora zatrudnienia i dobrobytu. Z ponad 1 milionem pracowników w 2022 r., rozwinięty sektor rolno-spożywczy stanowił 9,2% całkowitej wartości dodanej hiszpańskiej gospodarki.
Aby złagodzić skutki dla sektora rolnego, rząd połączył środki wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej z wyjątkowymi środkami w postaci bezpośredniej pomocy dla sektora, która do końca 2023 r. wyniesie ponad 1 293 mln euro , w tym majątek. Dekret z mocą ustawy 4/2023 w sprawie wyjątkowych środków łagodzących skutki suszy.
Następnie Joaquín Maudos, jako kierownik Obserwatorium, szczegółowo skomentował główne ustalenia analizy, podkreślając, że „sektor stoi przed ważnymi wyzwaniami (środowiskowymi, cyfrowymi, społecznymi i ekonomicznymi), ale dzięki jego wysoką konkurencyjnością.Wyzwania te wymagają wykorzystania szansy w postaci około 1320 mln euro europejskich funduszy NGEU otrzymanych przez sektor i których wskaźnik realizacji jest jak dotąd niski (nieco ponad 15%).” Jako priorytetowe wyzwania wymienił „radzenie sobie ze wzrostem kosztów produkcji, pokoleniową zmianą zatrudnienia i zmianami klimatycznymi”.
Wreszcie, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Grupo Cajamar, Roberto García Torrente, podsumował wydarzenie celebrując rekordowy wzrost wartości dodanej generowanej przez sektor, zwracając jednocześnie uwagę na wyraźne różnice obserwowane na różnych etapach łańcucha: „Co to jest zauważył, że szczególnie niepokojące jest to, że koszty produkcji najbardziej dotknęły produkcję rolną i zwierzęcą. I choć wartość wzrasta o 11 proc., to koszty rosną o ok. 30 proc.”. Jego zdaniem „utrata rentowności mogłaby skutkować opuszczeniem wielu gospodarstw, co już ma miejsce w przypadku zwierząt gospodarskich, zwłaszcza w podsektory produkcji Mleko i tuczniki.
Sektor rośnie
Według obserwatorium w 2022 r. wartość dodana brutto (VAB) sektora rolno-spożywczego wzrosła rok do roku o 3,3%, więcej niż 2,5% odnotowywane średnio przez sektor europejski, choć nieco mniej niż sektor rolniczy . Cała hiszpańska gospodarka (5,5%). W liczbach bezwzględnych sektor rolno-spożywczy generuje 111,147 mln euro, co stanowi 9,2% całości krajowej (o jedną dziesiątą mniej niż w 2021 r.). Ten pozytywny rozwój jest wspierany przez wzrost wartości dodanej sprzedaży brutto o 6,6% io 5,2% w przypadku przemysłu przetwórczego, wobec spadku o 1,2% w sektorze pierwotnym.
Przy tych liczbach Hiszpania pozostaje czwartą co do wielkości gospodarką rolno-spożywczą w Unii Europejskiej, wnosząc 11,9% całkowitej wartości dodanej społeczeństwa w tym sektorze. Ponadto udział sektora rolno-spożywczego w całej gospodarce jest większy w Hiszpanii niż w UE-27 (9,2% w porównaniu do 6,6%), głównie ze względu na większą wagę marketingu (4,1%) w porównaniu z jego udziałem. w 27 krajach UE (2,6%).
W szczególności Hiszpania jest liderem wspólnotowej produkcji oliwy z oliwek, owoców cytrusowych, wieprzowiny i świeżych owoców w UE-27, z udziałem w rynku wynoszącym odpowiednio 54, 51,6, 24,2 i 16,7%. Ponadto zajmuje drugie miejsce pod względem produkcji roślin i kwiatów (13,9%) i warzyw (19,2%), a trzecie pod względem produkcji bydła (11,7%), wina (5,7%) i jęczmienia (14,7%).
Nowy rekord wszechczasów dla eksportu
Choć wolumen sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę spadł w 2022 r., wzrost cen żywności doprowadził do wzrostu wartości eksportu o 13,6% r/r, osiągając nowy rekord w historii na poziomie 69 645 mln euro.
W ten sposób hiszpańska gospodarka utrzymuje swoją pozycję eksportera netto produktów rolno-spożywczych, z ponad dwudziestoletnią nieprzerwaną nadwyżką handlową. Jednak po raz pierwszy od piętnastu lat nadwyżka hiszpańskiego sektora rolno-spożywczego spadła w 2022 roku o 24,5% do 14 007 mln euro. Spadek ten tłumaczy się dużym wzrostem wartości importu w roku charakteryzującym się wysokimi cenami. Jednak mimo spadku jest to trzecia co do wielkości nadwyżka w UE-27 (druga w 2021 r.), za Holandią (36 579 mln) i po raz pierwszy w historii Polską (15 506 mln).
Jadalne owoce i orzechy, ryby, skorupiaki i mięczaki nadal stanowią odpowiednio główny eksport i import Hiszpanii odpowiednio w 2022 r., z koncentracją 14,7% całkowitego eksportu i 14,1% całkowitego importu według sektorów.
skutki inflacji
Tempo wzrostu cen osiągnęło w 2022 roku alarmujący poziom. Wysokie koszty zakupu, z którymi boryka się sektor (energia, nawozy, pestycydy, pasza dla zwierząt itp.) 17,8% w 27 krajach UE, znacznie wyższe niż w 2021 roku.
Ten gwałtowny wzrost cen w koszyku zakupów gospodarstw domowych tłumaczy się również silnym wzrostem kosztów produkcji, które w 2022 r. wzrosły o 18,3%, nieco mniej w porównaniu ze stopą 20,5% w dwudziestu siedmiu krajach UE.
2,3 miliona miejsc pracy
Zatrudnienie w sektorze rośnie o 1% w 2022 r., co oznacza wzrost liczby pracujących o 22 881 w stosunku do 2021 r. do 2 347 108 pracowników. Dobre wyniki zatrudnienia w branży transformacyjnej (3,1%) i marketingu (2,4%) złagodziły spadek w sektorze pierwotnym, który stracił 2,5% rok do roku. Jako całość sektor ten zatrudnia 11,4% pracowników w kraju, co również przewyższa średnią europejską (10,5%).
Starzenie się siły roboczej, zwłaszcza w podstawowej działalności, nadal jest cechą definiującą rolno-spożywczy rynek pracy w UE jako całości. W Hiszpanii 86,1% kierowników gospodarstw rolnych ma ponad 45 lat, w porównaniu do 80% średniej europejskiej. Szczególnie krytyczny jest dział dla osób powyżej 65 roku życia, w którym koncentruje się 41,3% z nich.
Jeśli chodzi o zatrudnienie kobiet, w 2021 r. kobiety stanowiły 29,8% hiszpańskiego zatrudnienia w sektorze rolno-spożywczym, czyli mniej niż udział w makroekonomii (46,1%) i zatrudnienie w sektorze w UE-27 (35,4%). Luka ta pogłębia się w sektorze pierwotnym, gdzie stanowią oni 23,9% całkowitej siły roboczej, podczas gdy w całym związku stanowią 31%.
Bardziej wydajne i bardziej konkurencyjne
Joaquín Maudos potwierdził, że produktywność sektora jest o 32,1% wyższa od średniej europejskiej (o 120% więcej w konkretnym przypadku produkcji podstawowej), co w dużej mierze tłumaczy konkurencyjność hiszpańskiej oferty w całej UE.
Ta wyższa wydajność przekłada się na większą konkurencyjność, ponieważ koszt pracy na jednostkę produktu w całym sektorze jest o 26% niższy niż u jego europejskich konkurentów. Ta różnica w wydajności i konkurencyjności w porównaniu z Unią Europejską pogłębiła się w 2022 r. i jest to pozytywny aspekt, który należy podkreślić.
Inwestycje w badania i rozwój spadają po raz pierwszy od dziesięciu lat
Inwestycje w badania i rozwój w sektorze spadły po raz pierwszy od sześciu lat (-3,1% w 2021 r., najnowsze dostępne dane), ich waga w inwestycjach komercyjnych ogółem spadła z 4,3 do 3,7% i wyniosła 361 mln euro.
Pomimo tego spadku Hiszpania zajmuje drugie miejsce pod względem liczby programów „eip-agri” w UE-27 w 2022 r. (51 z 259), wnosząc 19,7%, a następnie Polska (21,6%). Rumunia (10,0%), Holandia (9,7%) i Niemcy (8,9%).
wybitne wyzwania
Konkretne wyzwania, przed którymi stoi sektor w perspektywie krótko- i średnioterminowej, można podzielić na środowiskowe (aby sektor szanował środowisko, do których niedawno dodano wyzwanie związane z suszą), cyfrowe (postępuje transformacja cyfrowa, aby zwiększyć jego efektywność i automatyzację jego procesów i wyczuwanie), społecznych (aby zapewnić dobre miejsca pracy i zapewnić zmianę międzypokoleniową) i ekonomicznych (jak poprawić swoją rentowność).
Biorąc pod uwagę zmieniające się trendy w światowej gospodarce, cały sektor rolno-spożywczy stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak transformacja cyfrowa całego łańcucha wartości (oszczędzanie zasobów na rzecz zmian klimatu); produkcja zdrowej, smacznej i zrównoważonej żywności; zapewnienie bezpieczeństwa żywności; przejść w kierunku bardziej zrównoważonych modeli żywności o obiegu zamkniętym; Walka o równouprawnienie płci i podjęcie wyzwania, jakim jest rozwój miejsc pracy w sektorze (41% posiadaczy rolnych ma powyżej 65 lat), m.in.
Jak wskazano w raporcie, wszystkie one stoją naprzeciw siebie ze względnej siły ze względu na wysoką produktywność i konkurencyjność sektora. Mimo to podkreślano potrzebę dalszej poprawy jej pozycji, co jest niezbędne do zwiększenia nakładu innowacyjnego (inwestycje w B + R + i), zwłaszcza że jest poniżej średniej europejskiej.
powiązane spółki lub podmioty
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”