Selinx zwiększa straty do 145 mln do września | Gospodarka

Selinx zwiększa straty do 145 mln do września |  Gospodarka
Dyrektor generalny Cellnex, Tobías Martínez.
Dyrektor generalny Cellnex, Tobías Martínez.każdy

Operator telekomunikacyjny Cellnex ponownie zamknął trzeci kwartał ze stratami, podobnie jak ma to miejsce od 2019 r., głównie ze względu na agresywną politykę akwizycyjną. Między styczniem a wrześniem zgromadził czerwone liczby 145 milionów, w porównaniu z minus 84 milionami w tym samym okresie w 2020 roku. Negatywny wynik był dokładnym przeciwieństwem 53% wzrostu dochodów do 1 760 milionów euro. Ebitda również rosła w jeszcze wyższym tempie 59% i wyniosła 1,334 mln euro.

Straty tłumaczy model amortyzacji przejęć i kosztów finansowych, które wzrosły odpowiednio o 68% i 79% po zainwestowaniu w tym roku 8.300 mln. Zbiega się to z okresem, w którym firma zakończyła swoje podpisane operacje w ciągu ostatnich dwóch lat, co zgodnie z jej najnowszymi prognozami powinno przynieść sprzedaż na poziomie 2500 milionów i EBDA powyżej 1900 milionów na koniec odbytu. W każdym razie zadłużenie grupy wynosi obecnie 8613 mln, czyli znacznie więcej niż 6500 mln, które zamknęła w 2000 r. Firma ma 14300 mln gotówki między skarbem a niewykorzystanymi długami.

Hiszpania pozostaje głównym rynkiem, wnosząc 23% udziału; Na kolejnych miejscach plasują się Włochy (20%) i Francja (15%). Główne źródło dochodów związane jest z usługami infrastrukturalnymi operatorów telekomunikacyjnych.

Cellnex ogłosił w czwartek, po zamknięciu rynku, zamknięcie operacji z francuskim Hivory, po przejęciu go od Altice France i Starlight Holdco za około 5200 milionów euro i zobowiązaniu do zainwestowania 900 milionów w 2500 innych witryn. Operacja podlegała warunkom narzuconym przez francuski urząd ds. konkurencji (Autorité de la Concurrence), który otwierał drzwi do operacji, dopóki sprzedano 3200 obiektów.

Oprócz uzyskania krytycznej masy rynkowej, przejęcie pozwoli Cellnex stać się neutralnym operatorem we Francji, gdzie będzie współpracować z trzema z czterech operatorów komórkowych w kraju, w tym z SFR. Hiszpańska firma już pracuje nad różnymi możliwościami pozbycia się 3200 z 10500 lokalizacji należących do Hivory i ponownego zainwestowania w swoją strategiczną działalność.

Dyrektor generalny Cellnex, Tobías Martínez, wskazał w oświadczeniu, że przejęcie jest przykładem operatorów neutralnych biznesowo, umożliwiając firmom telefonicznym „dzielenie się infrastrukturą; uwolnienie środków finansowych od wspomnianych operatorów; promowanie racjonalizacji istniejących witryn; i przyspieszenie wdrażania nowych witryn które zapewniają z jednej strony sprawną i płynną rozbudowę zasięgu 5G w kraju, a także skuteczną realizację wspólnego również przez aktorów sektora celu: eliminacji „białych stref” lub obszarów bez zasięgu w terytorium.

Oprócz Hivory Cellnex kupił tereny telekomunikacyjne od holenderskiej firmy DT i Polkomtel Infrastruktura (Polska), a także przedłużył umowę z MEO w Portugalii. Największym przejęciem firmy Cellnex, która w ciągu sześciu lat osiągnęła 20% udziału w rynku w infrastrukturze neutralnej dla europejskich operatorów telefonii komórkowej, jest zakup wież Hutchison w Wielkiej Brytanii. Jeśli operacja, wyceniona na 2300 milionów, zostanie zamknięta, Cellnex będzie miał około 7100 stron mobilnych. Transakcja, której data zakończenia została ustalona dopiero w 2022 r., jest analizowana w drugiej fazie przez brytyjski Urząd ds. Konkurencji (CMA).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *