Senatorowie amerykańscy obiecali pogłębić współpracę z Ekwadorem w zakresie bezpieczeństwa

Agenci aresztują 11 przemytników za transport migrantów w północnym Meksyku
Ta treść została opublikowana 20 października 2022 – 23:12

QUITO, 20 października (EFE) – Delegacja amerykańskich senatorów zobowiązała się w czwartek w Quito do pogłębienia współpracy USA z Ekwadorem w sprawach bezpieczeństwa i ustanowienia ram prawnych dla zwiększenia handlu między tymi dwoma krajami.

Po rozpoczęciu wizyty w Ekwadorze od blisko dwugodzinnego spotkania z prezydentem Guilimo Lasso senatorowie zapowiedzieli, że po powrocie do Stanów Zjednoczonych odpowiedzą na prośbę prezydenta o zwiększenie pomocy w zwalczaniu handlu narkotykami i międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Na początku spotkania Lasso zauważył, że „Stany Zjednoczone są głównym partnerem handlowym Ekwadoru”.

Delegacji republikańskiej przewodniczy Robert Menendez, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, a uzupełniają ją koledzy Demokraci Ben Cardin i Ben Sassi. Oprócz Republikanów Rob Portman i Richard Burr.

W rozmowie z dziennikarzami Menendez wyraził nadzieję, że w listopadzie uchwalona zostanie ustawa o partnerstwie amerykańsko-ekwadorskim, która czeka na ostateczne głosowanie w Senacie i ma na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych.

Ustawa ta ma na celu wzmocnienie stosunków gospodarczych i handlowych między obydwoma krajami, promowanie tzw. „wszechstronnego rozwoju gospodarczego”, zwalczanie nielegalnych gospodarek, korupcji i „negatywnych wpływów zagranicznych”.

„EKWADOR NIE MOŻE SAM”

Menendez uznał, że handel narkotykami i międzynarodowa przestępczość zorganizowana są zagrożeniem, z którym „sam Ekwador sobie nie poradzi, ponieważ mówimy o przemytnikach narkotyków, z których większość pochodzi z Meksyku, a obecnie są transgraniczni i musimy stawić im czoła w sposób transgraniczny.”

„Powiedziałem prezydentowi Laso, że kiedy wrócę do Waszyngtonu, porozmawiam z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta (Joe) Bidena, aby zobaczyć, jak możemy pogłębić naszą pomoc dla Ekwadoru” – powiedział.

Ze swojej strony Portman podkreślił, że przemyt narkotyków i przemoc „to bardzo trudna sprawa” i że „Ekwador jest w bardzo trudnej sytuacji z powodu całego przemytu narkotyków i całej przemocy”.

„Doceniamy fakt, że tutejsza administracja traktuje tę sprawę bardzo poważnie i podejmuje zdecydowane kroki, aby ją rozwiązać i uporać się z korupcją i międzynarodowymi organizacjami przestępczymi” – powiedział Portman.

Obiekty handlowe

Republikański senator podkreślił, że administracja prezydenta Laso podziela ze Stanami Zjednoczonymi te same wartości demokratyczne, poszanowanie praw człowieka i cenę za wzrost gospodarczy Ekwadoru, który określił jako „imponujący”.

„Są jednak wyzwania i chcemy zwiększyć wzrost, ponieważ uważamy, że będzie to korzystne dla obu krajów” – powiedział Portman.

W tym sensie senator dążył do zawarcia dwustronnych umów w celu obniżenia amerykańskich ceł na import kwiatów, jednego z głównych produktów eksportowych Ekwadoru, a także pogłębienia dwustronnych negocjacji w sprawie protokołu handlowego i inwestycyjnego.

„Będę rozmawiał z Biurem Przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. Handlu i będziemy zachęcać do zakończenia tych negocjacji, ponieważ przyniesie to korzyści obu krajom, większy handel i lepszy proces handlowy” – powiedział.

Portman podkreślił również zaangażowanie w ochronę lasów tropikalnych Ekwadoru i wyraził przekonanie, że współpraca USA może przyczynić się do realizacji krajowych celów ochrony ekwadorskiej Amazonii. EFE

fgg / fa / jpd

(zdjęcie) (wideo)

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *